جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۷ فروردین ۱۳۹۹

صید ماهیان استخوانی و کیلکا به 28 هزار تن افزایش می‌یابد - نمایش محتوای خبر

 

 

صید ماهیان استخوانی و کیلکا به 28 هزار تن افزایش می‌یابد

حسن حبیب‌نژاد امروز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در ساری با اشاره به اینکه تکثیر طبیعی ماهیان دریایی به روش شیل‌گذاری در رودخانه‌های استان تداوم دارد، اظهار داشت: بیش از 95 درصد ماهیان دریای خزر برای تکثیر و تخم‌ریزی به رودخانه‌های دارای آب شیرین مهاجرت می‌کنند و پس از یافتن یک محیط آرام و امن و تقریباً سنگلاخی به روش طبیعی تخم‌ریزی کرده و سپس به دریا باز می‌گردند.

مدیرکل شیلات مازندران تصریح کرد: مهیا کردن شرایط و محیط امن برای تکثیر طبیعی ماهیان در رودخانه‌ها نیازمند برطرف کردن موانع فیزیکی مهاجرت، عدم آلوده کردن رودخانه‌ها به وسیله آلاینده‌های صنعتی و کشاورزی است.

حبیب‌نژاد با تاکید بر عزم شیلات مازندران برای هماهنگی بین دستگاه‌های متولی امور زیستی و عمرانی رودخانه‌ها، گفت: چنانچه بتوانیم رودخانه‌ها را برای تکثیر طبیعی آماده کنیم به بازسازی ذخایر آبزیان دریا کمک موثری می‌کنیم به دلیل اینکه بهترین روش برای ازدیاد نسل ماهیان دریا تکثیر طبیعی است.

وی با اشاره به ابتکار شیلات مازندران و تعاونی‌های صیادی برای ایجاد «شیل» در مسیر رودخانه‌ها، اظهار داشت: امسال شیلات استان در کنار رهاسازی بیش از 55 میلیون قطعه بچه ماهی به روش تکثیر نیمه‌مصنوعی، با شیل‌گذاری در سه رودخانه استان تعداد تخم رها شده در شرایط طبیعی بیش از 17.5 میلیون بوده، که با توجه به ضریب بازگشت بالای طرح شیل‌گذاری ( تکثیر طبیعی ) و کاهش هزینه‌ها، این روش در آینده نیز گسترش می‌یابد.

مدیرکل شیلات مازندران خاطرنشان کرد: با برنامه‌ریزی بر اساس سند جامع توسعه شیلات مازندران که بر مبنای چشم‌انداز  1404 تنظیم شده، صید ماهیان استخوانی و کیلکا تا سال 1404 به حدود 28 هزار تن می‌رسد.