سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۲۵ فروردین ۱۴۰۰

صنایع مازندران شناسنامه‌دار می‌شوند - نمایش محتوای خبر

 

 

صنایع مازندران شناسنامه‌دار می‌شوند

محمد محمدپور‌ عمران امروز در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس در بهشهر اظهار کرد: در صندوق توسعه ملی، 3,5 میلیارد دلار معادل حدود 10 هزار میلیارد تومان سرمایه در گردش در نظر گرفته شده که سهمیه استانی نیست و گلوبال است بنابراین فرصتی از این بهتر برای دستگاه‌ها و سازمان‌های مربوطه به ‌ویژه جهاد کشاورزی و صنعت، معدن، تجارت نیست تا بتوانند برای حل مشکلات صنایع تابعه تلاش و پیگیری کنند.

وی ادامه داد: این مبلغ جزو مصوبات قانون بودجه 93 است و درصد سود آن پایین‌تر از حد معمول است؛ بانک‌های عامل موظف‌اند نسبت به اجرای این مصوبه با طرح‌های توسعه‌ای که توسط دستگاه‌ها اعلام می‌شود، همکاری کنند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران درباره سقف دریافت تسهیلات از این طریق گفت: سقف مبلغ اعلام نشده است، اولویت با طرح‌های نیازمند سرمایه در گردش است و البته معوقه هم نداشته باشند.  

وی در پاسخ به اینکه چه عواملی سبب می‌شوند تا صاحبان صنایع با مشکلات اقتصادی و تامین منابع مالی مواجه شوند به طوری‌که بعضاً به رکود و ورشکستگی کامل می‌رسند، اظهار کرد: گاهی فضای کسب و کار با شوک‌های اقتصادی مواجه می‌شوند، شوک‌هایی مانند تحریم، هدفمندی یارانه‌ها، تغییر و نوسانات نرخ ارز، تخلف و استفاده از رانت‌ها و سرمایه‌گذاران به‌دلیل این‌که برنامه‌ریزی‌های خود را طبق یک فضای امن و ثابت اقتصادی می‌چینند با تغییرات شدید بازارهای داخلی و جهانی به ‌یکباره دچار مشکل می‌شوند.

محمد‌پور عمران گفت: طرح توجیهی که در ابتدا بدون محاسبه همه شرایط لازم به ‌ویژه ریسک‌ها انجام می‌شود در برخورد با موضوعاتی مثل واردات بی‌رویه که در داخل وجود داشت، موضوع گران‌ بودن عوامل تولید در کشور و انحرافاتی که ‌در این میان رخ داده است همچنین خارج‌ شدن وضعیت پرداخت اقساط تسهیلات از نظم عادی از دیگر مواردی است که واحدهای صنعتی را با مشکل مواجه می‌کند.

وی با اشاره به وجود سه ‌هزار و 500 واحد صنعتی در مازندران تصریح کرد: این واحدها دارای پروانه بهره‌برداری از سازمان صنعت، معدن و تجارت هستند و البته سازمان جهاد کشاورزی و تعاون، کار و رفاه اجتماعی هم واحدهایی را در این مجموعه دارند.

محمد‌پور عمران ادامه داد: 300 واحد صنعتی مازندران بالای 50 نفر شاغل دارند، 80 درصد واحدها در داخل شهرک‌ها و بقیه خارج از آن هستند.

این مسئول در پاسخ به اینکه به واقع چه‌ قدر سرمایه لازم است تا مشکلات واحدهای صنعتی مازندران حل شوند، اظهار کرد: بهتر است بگوییم عدد سنگینی برای این موضوع وجود دارد، به ‌عنوان مثال یک واحد صنعتی تقاضای سه ‌میلیارد دلار اعتبار دارد، اختصاص بودجه با اولویت‌بندی تامین می‌شود و ما در این بخش به دنبال احصا و صدور شناسنامه‌ای برای صنایع هستیم تا مشکلات این واحدها با بررسی و نظارت بیش‌تری انجام شود.