جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۷ اسفند ۱۳۹۹

صادرات 68 هزار تنی محصولات کشاورزی از مازندران - صفحه اصلی.old

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

صادرات 68 هزار تنی محصولات کشاورزی از مازندران

صادرات 68 هزار تنی محصولات کشاورزی از مازندران


رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت: در چهار ماهه نخست امسال 68 هزار و 140 تن انواع محصولات کشاورزی به کشورهای خارجی ارسال شد.

صادرات 68 هزار تنی محصولات کشاورزی از مازندران

دلاور حیدر‌پور امروز در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس در شهرستان ساری اظهار کرد: با توجه به گزارش‌های ارسالی از سوی اداره‌کل گمرکات استان در چهار ماهه نخست امسال 68 هزار و 140 تن انواع محصولات کشاورزی به ارزش 90 میلیون و 551 هزار دلار از گمرکات استان صادر شد که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از لحاظ وزنی 29.26 درصد و  از لحاظ ارزشی 24.1 درصد افزایش داشته‌ است.

وی تصریح کرد: صادرات در فرآورده‌های لبنی و سایر محصولات افزایش خوبی داشته در حالی‌ که در کیوی و گل‌ و گیاه با کاهش صادرات روبه‌رو بوده‌ایم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران، عمده دلایل کاهش صادرات در کیوی و گل‌ و گیاه را عدم برقراری تعرفه‌های ترجیحی با بعضی از کشور‌های هدف، ورود رقبای جدید به کشور‌های CIS، داشتن بازار مناسب در داخل، خروج محصولات صادراتی استان از سایر گمرکات کشور و ورود صادرکنندگان سایر استان‌های کشور جهت خرید محصولات صادراتی و حمل به استان‌های خود اعلام کرد.

حیدرپور تنوع و کیفیت بسته‌بندی مناسب محصولات کشاورزی، افزایش سطح مهارت و تخصص صادر‌کنندگان محصولات کشاورزی، بالا بودن کیفیت مطلوب محصولات کشاورزی، افزایش توان بازاریابی صادرکنندگان محصولات کشاورزی، وجود مشترکات فرهنگی، تاریخی و مذهبی با بعضی از کشورهای همسایه و تعدادی از کشورهای CIS، شرکت در نمایشگاه‌های کشورهای هدف و اعزام و پذیرش هئیت‌های تجاری و بازاریابی در جهت تقویت روابط تجاری با کشورهای را از دلایل افزایش صادرات دانست.

وی عمده محصولات کشاورزی صادر شده در چهار ماهه نخست امسال را فرآورده‌های لبنی، کیوی، گل‌ و‌ گیاه و سایر محصولات کشاورزی شامل پیاز، سیب‌زمینی، گوجه و سبزیجات به کشورهای عراق، ترکمنستان، قزاقستان، افغانستان و روسیه اعلام کرد.