سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۲۹ خرداد ۱۴۰۰

صادرات 22 تن کیوی از تنکابن به ارمنستان - نمایش محتوای خبر

 

 

صادرات 22 تن کیوی از تنکابن به ارمنستان

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان تنکابن از صادرات بیست و دو تن کیوی از این شهرستان به کشور ارمنستان خبر داد.

صادرات 22 تن کیوی از تنکابن به ارمنستان

به گزارش رزو دوشنبه روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی مازندران، نریمان اوجانی از صادرات بیست و دو تن کیوی به ارزش 40 هزار دلار از تنکابن به کشور ارمنستان خبر داد.
نریمان اوجانی گفت: در هفته گذشته سه دوره کلاس و دو کارگاه آموزشی با موضوعات کیوی، مرکبات، انبار داری مرکبات و کیوی و هرس کیوی با حضور 81 بهره بردار در شهرستان تنکابن برگزار شد.
وی اظهار کرد: برای بهره برداری بهتر کشاورزان، 7 بازدید گروهی با موضوعات گل و گیاه، سورتینگ و مرکبات در این شهرستان انجام شد.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان تنکابن از استقبال خوب کشاورزان از برگزاری کلاس ها و بازدیدهای علمی ترویجی در این شهرستان خبر داد.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان تنکابن ماه گذشته نیز از صادرات 100 تن کیوی از این شهرستان به کشور ازبکستان خبر داده بود.
اوجانی ارزش کیوی صادر شده را 114 هزار و 300 دلار اعلام کرد.
بر اساس آمارهای موجود هم اکنون سالانه 300 هزار تن کیوی در کشور تولید می شود که حدود 200 هزار تن مربوط به باغ های مازندران است.
از حدود هشت هزار هکتار باغ کیوی در کشور حدود شش هزار هکتار آن درمازندران بویژه غرب این استان واقع شده است.
به طورمیانگین ازهرهکتار باغ کیوی درمازندران حدود 15 تا 20 تن محصول برداشت می شود و ایران به لحاظ تولید کیوی درجهان رتبه چهارم و در صادرات این محصول نیز رتبه هشتم را دارا است.
برداشت کیوی که نام آن برگرفته از یک پرنده بومی مربوط به کشور نیوزیلند است از نیمه دوم ماه آبان آغاز می شود و به مدت یک ماه ادامه دارد و هم اکنون در کشورهایی چون ایتالیا، نیوزیلند، شیلی، فرانسه، ژاپن و ایالت متحده آمریکا درسطح گسترده ای کشت می شود.
درخت کیوی برای نخستین بار در سال 1347 وارد ایران شد و کاشت آن در سال 1356 پس از آزمایش های پژوهشی بر روی این گونه در ایستگاه تحقیقات کشاورزی رامسرآغاز شد.