جهش تولید | پنج‌شنبه، ۷ اسفند ۱۳۹۹

صادرات 15 هزار اصله گل و گیاهان زینتی از نوشهر به خارج کشور - صفحه اصلی.old

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

صادرات 15 هزار اصله گل و گیاهان زینتی از نوشهر به خارج کشور

صادرات 15 هزار اصله گل و گیاهان زینتی از نوشهر به خارج کشور


سرپرست مدیریت جهاد کشاورزی نوشهر از نظارت بر صادرات بیش از 15 هزار اصله گل و گیاه زینتی و 300 تن انواع محصولات کشاورزی از این شهرستان به خارج از کشور در سال گذشته خبر داد.

صادرات 15 هزار اصله گل و گیاهان زینتی از نوشهر به خارج کشور

به گزارش روز سه شنبه روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی مازندران، محمدرضا رضوی زاده درباره صادرات گل و گیاهان زینتی از شهرستان نوشهر گفت: واحد قرنطینه نباتی در بندر این شهرستان مستقر است که طی سال گذشته بر صادرات بیش از 15 هزار اصله گل و گیاهان زینتی و بیش از 300 تن انواع محصولات کشاورزی از این شهرستان به خارج از کشور نظارت داشتند.

سرپرست مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان نوشهر ادامه داد: سال گذشته بر واردات بیش از 400 هزار تن انواع غلات و 100 هزار متر مکعب چوب از خارج کشور به بندر نوشهر نظارت شده است.

استان مازندران در تولید درخت و درختچه های زینتی مقام نخست و در تولید گل های زینتی مقام دوم کشور را دارد و حدود 90 درصد تولید گل های گلخانه ای و زینتی مازندران در غرب استان تولید می شود.

طبق آمار منابع رسمی، سالانه حدود 235 میلیون گل و گیاه زینتی و 38 میلیون درختچه به ارزش تقریبی 200 میلیارد تومان در مازندران به صورت اصله، شاخه ،گلدان ، بوته و پیاز تولید می شود.

به گفته مسوولان امر، هم اکنون فقط پنج تا هفت درصد گل و گیاه تولیدی مازندران صادر می شود.

آمارها نشان می دهد که حدود 12 درصد از تولیدات گل و گیاه مازندران به ضایعات تبدیل می شود که نبود سامانه مناسب حمل و نقل، بسته بندی نامناسب، بازاریابی ضعیف، نبود نمایشگاه دایم، نبود هماهنگی های بین بخشی، ضعف تشکیلاتی اتحادیه گل و گیاه زینتی، ناشناخته بودن بازار هدف و ضعف دانش صادرکنندگان از فنون بازاریابی بین المللی از جمله دلایل آن است.

درحال حاضر 16 درصد گل و گیاه کشور یعنی سالانه 160 میلیون شاخه و اصله و گلدان گل در 600 هکتار فضای بسته گلخانه ای و باز در استان مازندران تولید می شود.