جهش تولید | جمعه، ۸ اسفند ۱۳۹۹

صادرات 125 هزار تنی محصولات کشاورزی از مازندران - نمایش محتوای خبر

 

 

صادرات 125 هزار تنی محصولات کشاورزی از مازندران

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران از صادرات 125 هزار و 842 تنی انواع محصولات کشاورزی از استان خبر داد.

صادرات 125 هزار تنی محصولات کشاورزی از مازندران

دلاور حیدرپور امروز در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان ساری، اظهار کرد: در هشت ماهه امسال 125 هزار و 842 تن انواع محصولات کشاورزی با ارزش ریالی 183 میلیون و 402 هزار دلار از گمرکات استان صادر شده که در مقایسه با سال گذشته 23.29 درصد از لحاظ وزنی و 25.38 درصد از لحاظ ارزشی رشد داشته است.

وی افزود: محصولات کشاورزی شامل فرآورده‌های لبنی، مرکبات، سیب‌درختی، گل‌و‌گیاه، کیوی و سایر محصولات کشاورزی بوده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت: کشورهای عراق، ترکمنستان، قزاقستان و فدراسیون روسیه از جمله کشورهای هدف صادراتی محصولات کشاورزی مازندران بوده است.

حیدرپور بیان کرد: فرآورده‌های لبنی از جمله محصولاتی است که به‌دلیل مزیت نسبی از درصد بالایی از صادرات برخوردار بوده که از مجموع کل صادرات، بیش از 98 درصد مربوط به این محصول بوده است.

وی خاطرنشان کرد: صادرات مرکبات، سیب درختی، گل‌و‌گیاه و کیوی هم به‌دلیل عدم تخصیص مشوق‌های صادراتی، اعمال مالیات بر ارزش افزوده، بالا بودن نرخ تسهیلات بانکی برای صادر کنندگان، تغییر قوانین و تعرفه های ترجیحی در گمرک کشورهای هدف و مشکلات حمل‎و‌نقل و افزایش هزینه های مربوطه در ماه‌های اخیر با روند کاهشی مواجه بوده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت: با‌توجه به شروع برداشت پرتقال و کیوی و کیفیت و اندازه مطلوب این محصول، پیش‌بینی می‌شود در ماه‌های آینده شاهد رشد صادرات مرکبات از استان باشیم .