سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | جمعه، ۲۷ فروردین ۱۴۰۰

شیوه عزاداری‌ها نباید دستخوش آسیب‌ها و انحرافات شود - نمایش محتوای خبر

 

 

شیوه عزاداری‌ها نباید دستخوش آسیب‌ها و انحرافات شود

حجت‌الاسلام ناصر شکریان امروز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در ساری با تاکید بر توجه تمامی برگزارکنندگان مراسم عزاداری به رهنمودهای مقام معظم رهبری و مراجع تقلید پیرامون نحوه عزاداری‌ها، اظهارداشت: شیوه عزاداری‌ها نباید دستخوش آسیب‌ها و انحرافات شود و در این مسیر استفاده از رهنمودهای مقام معظم رهبری و علمای عظام باید مد نظر همه دست‌اندرکاران این مراسم قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه در محافل حسینی باید اهداف قیام امام حسین (ع)‌ و‌ حقایق و حماسه‌های عاشورا بیان شود،‌ افزود: اجتناب از بدعت‌ها و آسیب‌ها، عدم استفاده از ابزار و آلات موسیقی نامناسب و نامتعارف در هیئات مذهبی، اجتناب از تشریفات و تجملات، اهمیت نماز به‌ ویژه نماز ظهر عاشورا، دوری از چشم و هم‌چشمی در عزاداری‌ها، توجه به اصل شعور و شور در محافل حسینی، استفاده از منبر و مبلغ در مجالس، جلوگیری از افراط و تفریط در نحوه عزاداری، استفاده از اشعار مناسب و پرهیز از تقلید از سبک‌های نامناسب و غربی و عدم استفاده از کلمات غلو‌آمیز از جمله مواردی است که باید در عزاداری‌ها مورد توجه قرار گیرد.

مدیرکل تبلیغات اسلامی مازندران تصریح کرد: امروزه جهان بشری دچار حیرت، ‌وادادگی و عقب ماندگی از فرهنگ اصیل انسانی است که تنها چاره این درد جهانی توجه جوامع و ملل به ارزش‌های انسانی و الهی است و همه این ارزش‌ها در عاشورا خلاصه شده‌ است.

شکریان با اشاره به مسیر حرکت امام حسین (ع)‌ ،اظهار داشت: مسیری که امام حسین (ع)‌ برای شکل‌گیری این نهضت بزرگ الهی انتخاب کردند بر مدار ایمان، ‌اخلاص و تسلیم محض در برابر فرمان الهی بود و این باعث شد این قیام شکل جهانی به خود بگیرد و حتی بسیاری از آزادگان غیر مسلمان نیز حرکت‌های ضداستکباری خود را برگفته از قیام عاشورایی می‌دانند.

وی ایستادگی در مقابل زور و زر و تزویر و اصلاح نابسامانی‌ جامعه را از اهداف قیام امام حسین (ع)‌ عنوان کرد و گفت: امام راحل بارها شکل‌گیری انقلاب اسلامی ایران را نشأت گرفته از نهضت عاشورا عنوان کردند و شهدای ایران اسلامی نیز با بهره‌گیری از سیره زندگی امام حسین (ع)‌ و یاران فداکارش جان خود را در این راه اهدا کردند و البته محرم و عاشورا همیشه برای ظالمان و ستمگران دردسرآور بوده‌ است.

عضو شورای فرهنگی عمومی مازندران خاطرنشان کرد:‌ کربلا و عاشورا تنها یک تراژدی و یا واقعه‌‌ای غم‌انگیز نیست، بلکه دانشگاه است. ‌فقط  نباید زخم‌های امام حسین (ع) نشان داده‌ شود، بلکه باید اندیشه و اهداف نهضت ایشان نیز بیان و تبیین شود، اگرچه اصل گریه خوب و مطلوب است اما ماندن و توقف کردن بر آن درست نیست.

این مسئول در ادامه به حادثه 13 آبان اشاره کرد و بیان‌ داشت:‌ انقلاب اسلامی ایران، الگو و نماد استکبارستیزی دنیای اسلام است و روز 13آبان نماد استکبارستیزی ملت ایران و روز ایستادن ایران اسلامی در برابر زیاده‌خواهی مستکبران عالم است .

وی یادآور شد: با توجه به اینکه 13 آبان امسال مقارن با عاشورای حسینی است، از این فرصت بسیار ارزنده باید استفاده کرد و دستاوردهای این حادثه مهم تاریخ انقلاب را باید تبیین کرد.

{jcomments off}