جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱۹ تیر ۱۳۹۹

شیر آلوده عامل اصلی ابتلا به بیماری تب مالت است - نمایش محتوای خبر

 

 

شیر آلوده عامل اصلی ابتلا به بیماری تب مالت است

به گزارش خبرنگار ایرنا، دکتر ˈ محمد رضا میرزاییˈ روز چهارشنبه به مناسبت هفته ملی مبارزه با بیماری های مشترک انسان و دام در گفت و گو با خبرنگاران با اشاره به اینکه تب مالت یکی از بیماری های مسری و شایع مشترک بین حیوان و انسان است، افزود: این بیماری در مناطق سردسیر و معتدل و در فصول بهار و تابستان زمان زایش و شیر دهی دام ها مشاهده می شود.

وی ادامه داد: تب مالت به طور معمول از حیوانات اهلی و بیشتر از گاو، گوسفند و بز به انسان منتقل می شود.

دکتر میرزایی گفت: این بیماری بیشتر در کشورهایی دیده می شود که استانداردها و سلامت عمومی را رعایت نمی کنند و برنامه ای برای سلامت حیوان خانگی ندارند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران افزود: نواحی حوزه مدیترانه شامل پرتغال، اسپانیا، جنوب فرانسه، ایتالیا، یونان، ترکیه و آفریقای شمالی، آمریکای جنوبی و مرکزی، اروپای شرقی، آسیا، آفریقا، کارائیب و خاورمیانه در معرض بالای خطر ابتلا به این بیماری هستند.

وی اصلی ترین علامت این بیماری را تب بین 5/37 تا 40 درجه همراه با احساس سرما یا لرز تکان دهنده معرفی کرد و گفت: دردهای منتشر بدن، سردرد، تعریق شدید بویژه در شب ها، ضعف و خستگی، بی اشتهایی، لاغری، افسردگی، بزرگ شدن کبد و طحال نیز از علائم بیماری تب مالت است.

وی افزود: تماس مستقیم با بافت های حیوان آلوده مثل خون، ترشحات حاصل از سقط جنین دام و دست کاری لاشه حیوان آلوده بدون استفاده از وسایل حفاظت فردی خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد.

دکتر میرزایی گفت: جوشاندن شیر به مدت پنج دقیقه، قراردادن پنیر تازه و بی نمک به مدت سه ماه در آب نمک، تمیز کردن پستان دام با آب و صابون و شستشوی کامل ظروف شیر دوشی از جمله راههای جلوگیری از ابتلا به تب مالت است.

وی افزود: شیر دامی که بتازگی سقط جنین داشته ، نباید مصرف شود و از تماس مستقیم با بافتهای آلوده حیوان نیز باید خوداری کرد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران از کارگران دامداری ها خواست تا هنگام نظافت اصطبل و طویله، دهان، بینی و دست خود را با ماسک و دستکش بپوشانند و از صاحبان دام هم درخواست کرد تا از نگه داری دام آلوده در گله خودداری و با نظر دامپزشکی نسبت به نابودی آن اقدام کنند.

وی در مورد درمان بیماری تب مالت گفت: این بیماری به دلیل چند دارویی و طولانی بودن مدت درمان می تواند روند درمان را با مشکل مواجه سازد.

15 تا 22 تیر هفته ملی مبارزه با بیماری های مشترک انسان و دام نام دارد.