جهش تولید | جمعه، ۸ اسفند ۱۳۹۹

شکسته شدن طلسم ۲۰ ساله ساخت مجتمع فرهنگی هنری در چالوس - نمایش محتوای خبر

 

 

شکسته شدن طلسم ۲۰ ساله ساخت مجتمع فرهنگی هنری در چالوس

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مازندران گفت: ضرورت ساخت مجتمع فرهنگی هنری در شهرستان چالوس با توجه به ظرفیت فرهنگی در این شهرستان از سال‌ها قبل احساس می‌شد.

شکسته شدن طلسم ۲۰ ساله ساخت مجتمع فرهنگی هنری در چالوس

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان چالوس، احد جاودانی بعد از ظهر امروز در نشست صمیمی با اصحاب فرهنگ و هنر شهرستان‌های نوشهر، چالوس و کلاردشت که در سالن شهید آوینی این شهرستان برگزار شد، اظهار کرد: از 20 سال قبل در شهرستان چالوس مشکل تهیه زمین یکی از دغدغه‌های اصحاب فرهنگ و هنر بود که باوجود تخصیص اعتبارات در این حوزه همچنان ساخت این پروژه ابتر ماند.

وی با بیان اینکه طلسم 20 ساله فقدان مجتمع فرهنگی و هنری در این شهرستان شکسته شد تصریح کرد: با هم‌فکری و کمک مسئولان شهرستانی سرانجام کار تهیه زمین برای اجرای این پروژه انجام شد که در مرحله واگذاری و انتقال سند بوده و در صورت تایید در آینده‌ای نزدیک شاهد کلنگ‌زنی آن خواهیم بود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران با تأکید بر اینکه شهرستان چالوس خاستگاه علویان بوده و افتخار این را دارد که نخستین حکومت شیعی بعد از حکومت امام علی(ع) در این منطقه شکل گرفت، اظهار کرد: توجه به زیرساخت‌های فرهنگی زمینه‌ساز توسعه فرهنگ و هنر است که باید توجه ویژه‌ای در این زمینه صورت پذیرد.

وی رصد کردن مشکلات فرهنگی را از شرق تا غرب استان مازندران از جمله کارهای اداره‌کل فرهنگ و ارشاد مازندران خواند و یادآور شد: با پیگیری‌های انجام شده در شهرستان کلاردشت نیز توفیق تهیه 2 هزار و 500 مترمربع زمین برای ساخت مجتمع فرهنگی و هنری را داشتیم.

جاودانی با تاکید بر اینکه نداشتن سالن آمفی‌تئاتر و مجتمع فرهنگی نباید مانع اجرای کار شود، متذکر شد: با توجه به اینکه اصحاب فرهنگ و هنر با مطالبات عموم مردم سر و کار دارند و به عنوان گروه‌های تاثیرگذار در جامعه محسوب می‌شوند،بنابراین باید در همه حال احساسات و مشکلات مردم را لمس کرده و به آن پاسخ مثبت بدهند.

این مسئول با گله‌مندی از عدم توجه کافی در زمینه تخصیص اعتبارات بودجه به بخش فرهنگ و هنر گفت: وجود تاکیدات مقام معظم رهبری در مورد توجه به موضوع فرهنگ و هنر و اینکه فرهنگ زیربنا است، اما بودجه ناچیزی به بخش فرهنگی اختصاص می‌دهند که رضایت‌بخش نیست.

وی خود فراموشی فرهنگی و تعدد مراکز فرهنگی را از مهم‌ترین مشکلات این حوزه خواند و افزود: با وجود سیاست‌های فرهنگی مشخص شده برای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجلس شورای اسلامی بودجه ناچیزی را به این بخش اختصاص می‌دهد.

جاودانی با اشاره به اینکه در بسیاری از موارد وقتی در بخش فرهنگ کمبود و نارسایی‌هایی ایجاد شود تمام نگاه‌ها به سمت فرهنگ و ارشاد می‌رود، خاطر‌نشان کرد: اگر چه براساس سیاست‌های فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی متولی توسعه فرهنگ و هنر است اما امکانات لازم برای اجرای موازین و اختیارات به این بخش بسیار ناچیز است و در نتیجه اجرای فعالیت‌ها با مشکل روبرو می‌شود.

وی در پایان با آسیب‌شناسی به حوزه فرهنگی گفت: در نظر گرفتن ظرفیت‌های حوزه فرهنگ و هنر، توجه به مطالبات مردم و آرمان‌ها و ایده‌های ما از جمله اصولی است که در صورت توجه ویژه سبب می‌شود تا در زمینه رخدادهای فرهنگی بتوانیم تاثیر‌گذاری خوبی از خویش برجای بگذاریم.