سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۲۳ فروردین ۱۴۰۰

شور و شین - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

شور و شین

Loading the player...

عنوان ویژه برنامه ای با ساختار ترکیبی-نمایشی  به تهیه کنندگی حمیدرضا ملک محمودی  وشهرام حبیب اللهی اقدم است که به مناسبت ایام محرم و صفر از 10 مهر ،هر شب ساعت 19:37 به مدت 55 دقیقه از سیمای مازندران پخش می شود.
عاشورا، در كتاب كهن تاريخ ،تنها يك نام نيست، بلكه خورشيدي است كه در آسمان بشريت مي تابد و زندگي را براي همه ي آفريده هاي خداوند به ارمغان مي آورد. حادثه اي نيست كه غبار فراموشي بر آن بنشيند و ياد و خاطره اش را از دل ها بزدايد. موجي نيست كه در نشيب آيد و كفي از آن بر آب باقي بماند. آتشي نيست كه با جرقه اي روشن گردد و با نسيمي، گرماي آن به سردي گرايد. عاشورا مدرسه ي عشق و ايثار و جانفشاني است. تجسّم كمال عبوديت و عرفان، سِلم محض و اطاعت از معبود است. كعبه ي آمال و مجمع اسوه هاي كمال است.
این برنامه در دو دکور به صورت استودیویی ضبط می شود:
الف ) بازار و میدانگاه سنتی:  دست كشيدن از كار، نمادي از عزاداري است كه در ميان همه ي قشرهاي جامعه رواج دارد. در اين حالت، مردم با بستن بازار و محل كار خود، براي برپا داشتن آيين عزاداري، به مجلس هاي عزا و دسته جات عزاداري مي روند.

شروع هر قسمت از برنامه در این لوکیشن خواهد بود و با مناقب خوانی و شعر خوانی ،بعضی مراسم مثل علم رخت کردن و علم گردانی و درنهایت دعوت به مراسم عزاداری سیدالشهدا همراه خواهد بود.
ب) تکیه و سقانفار : مجلس عزاداري بيش تر در قالب برپايي هيأت و تكيه صورت مي گيرد؛ زيرا رويكرد مردمي به آن بيش تر است. اين قسمت از چند بخش مانند روایت تاریخی حرکت کاروان امام حسین علیه اسلام از مدینه تا مدینه که منزل به منزل صورت می گرفته ، روضه خواني، مقتل خوانی ، سينه زني یا عزاداری های خاص مردم که در هر منطقه و روستا می توانسته شرایط و شکل ویژه ای داشته باشد ، و در نهايت دعا تشكيل مي شود . در واقع برپايي هيأت يا تكيه  ،  سنتي ترين  سبك عزاداري است كه در زمان ائمه اطهار عليهم السلام نيز رواج داشته است . اما گذشته از لوکیشن طراحی شده که به آن پرداختیم، هر قسمت از حسینیه مازندرانی ها با آیتم های ذیل آغاز و به پایان می رسند:
   مناقب خوانی و شعر خوانی(شعر خوانی ها به زبان مازندرانی و با استفاده از شعرای محلی مجرب صورت می پذیرد.روایت تاریخی کاروان امام حسین علیه السلام از مدینه تا مدینه که منزل به منزل روایت خواهد شد.(این بخش هم به زبان مازندرانی است) مقتل خوانی تو سط مقتل خوان های مجرب استان که با توجه به موضوع هر قسمت به خواندن آن می پردازند. شبیه خوانی شامل قطعه ای کوتاه از مجلس تعزیه متناسب و منطبق با موضوع هر قسمت است که در نقطه اوج مقتل خوانی به اجرا در خواهد آمد و با بهره گیری از عناصر شبیه خوانی صورت بصری خاصی خواهد داشت.  عزاداری یکی از هیات های مازندرانی که بر مبنای سنت های معتبر و پسندیده عزاداری های محرم و صفر ،شروع به عزاداری می کنند. در انتخاب و دعوت از این هیات ها مولفه هایی مثل شکل و شیوه خاص و مازندرانی داشتن عزاداری ها ، قدمت و پیشینه آنها و منطبق بودن بر موازین ، رهنمودها و تاکیدات رهبر معظم انقلاب در حفظ و نشر ارزشهای فرهنگ حسینی خواهد بود. به عنوان نمونه کرب زنی های مناطق مختلف، نخل گردانی ها و .....  

 


  

 

سال تولید: 1395

تهیه کنندگان:حمیدرضا ملک محمودی-شهرام حبیب اللهی اقدم
کارگردانی: حمیدرضا ملک محمودی-شهرام حبیب اللهی اقدم
طراح و نویسنده:حمیدرضا ملک محمودی
تصویربرداران:تقی قاسمپور-علی اعظم جعفر نژاد-مجتبی رفیقی-علی پارسی نژاد
صدابردار:سید محمود موسوی
تدوین:قاسم محمد پور
مشاوران:سیروس مهدوی-فریده یوسفی-علی حسن نژاد-دکتر حسین اسلامیجواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ
با سلام و تشکر از برنامه خوبتان ، تعزیه خوانی... رضا ۱۳۹۵/۰۷/۱۴ ۱۲:۱۲

رضا
با سلام و تشکر از برنامه خوبتان ، تعزیه خوانی بسیار عالی و خوب بود
0 (0 آرا)
پست شده در ۱۳۹۵/۰۷/۱۴ ۱۲:۱۲