رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۲ آبان ۱۳۹۸

شورای روابط خارجی در مازندران تشکیل می شود - نمایش محتوای خبر

 

 

شورای روابط خارجی در مازندران تشکیل می شود

به گزارش خبرنگار مهر، ولی الله فرزانه صبح یکشنبه در جلسه کارگروه اقتصادی و تولیدی مازندران در سالن شماره یک استانداری مازندران افزود: ایجاد شورای روابط خارجی در مازندران از نیازهای اساسی استان است.

وی اظهار داشت: با توجه به توسعه زیرساخت ها در مازندران، این استان به همراه استانهای شمالی کشور در آینده نزدیک به عنوان دروازه ورودی به کشورهای اروپایی خواهند شد.

معاون برنامه ریزی و اشتغال استانداری مازندران با اشاره به اینکه کشورهای حاشیه دریای خزر در سالهای اخیر مراودات خوبی با مازندران داشتند، تصریح کرد: کشورهایی نظیر قزاقستان مشتاق سرمایه گذاری در مازندران هستند.

فرزانه با بیان اینکه بسیاری از فعالیت های ترانزیتی کشورهای سی آی اس در استانهای شمالی کشور به سهولت انجام می شود، یادآور شد: با وجود چهار بندر ترانزیتی، صیادی و نفتی و سه فرودگاه در مازندران این استان در حوزه زیرساخت های توسعه روابط خارجی دارای پتانسیل های بالایی است.

وی با اعلام اینکه استانهای شمالی مبدا ورود به کشورهای اروپایی می شوند، افزود: باید با توسعه روابط خارجی در این حوزه اقداماتی صورت گیرد.

تاکید بر توسعه آب بندها

این مسئول استانداری مازندران در ادامه با اشاره به تعدد پتانسیل های موجود در بخش کشاورزی استان، اظهار داشت: باید تغییر کاربری آب بندان ها در مازندران متوقف شود.

ولی الله فرزانه با بیان اینکه متاسفانه در برخی روستاهای استان به دلیل بی توجهی، آب بندهای مزارع دچار خشکی شده است، افزود: باید با مدیریت صحیح از ظرفیت آب بندان ها برای توسعه شیلات و گردشگری استفاده کرد.

وی با اعلام اینکه باید با توسعه آب بند ها ظرفیت اشتغال در روستاهای مازندران را توسعه داد، گفت: با استفاده از فناوری های نو می توانیم کشاورزی مازندران را شکوفا کنیم.

معاون استاندار مازندران با تاکید بر استفاده از دانش فنی برای توسعه آب بندهای استان، اظهار داشت: مازندران دارای مواهب طبیعی بکری بوده که در صورت استفاده از آن نباید نگران ایجاد اشتغال جوانان بود.

وی از اختصاص سالانه 17 میلیارد تومان برای توسعه بخش کشاورزی مازندران از محل فصل کشاورزی، گفت: با اختصاص تسهیلات به کشاورزان برای توسعه آب بندانها باید اقتصاد کشاورزی را در روستاها تقویت کنیم.

رتبه نخست درآمد مازنیها در کشور

فرزانه با بیان اینکه مازندران رتبه نخست کشور را از حیث درآمد شهروندان و روستاییان در سال گذشته کسب کرده است، اظهار داشت: هم اکنون میانگین درآمد سالانه هز مازنی 11.3 میلیون تومان بوده در حالی که متوسط درآمد هر شهروند ایرانی در سال هفت میلیون و 900 هزار تومان است.

وی افزود: میانگین درآمد سالانه مازندرانی ها از سرانه کشوری بالاتر است.

مازندران سه میلیون نفر جمعیت دارد.