جهش تولید | دوشنبه، ۶ بهمن ۱۳۹۹

شورای آرد نان مازندران مخالف خروج گندم تولیدی از این استان است - نمایش محتوای خبر

 

 

شورای آرد نان مازندران مخالف خروج گندم تولیدی از این استان است

به گزارش ایرنا از جلسه روز پنجشنبه شورای آرد و نان ، این انتقاد در حالی مطرح شد که گفته شد در حالیکه نیمی از گندم تولیدی استان مازندران برابر با حدود 125 هزار تن برداشت شده است ، فقط حدود 21هزار تن گندم توسط شرکت غله و بخش خصوصی خریداری شده و بقیه از استان خارج شده است .

ˈ رضا افرازه ˈ مدیر عامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه دو کشور مستقر در ساری در این جلسه گفت: تا کنون پنج هزارو 500تن گندم توسط این شرکت خریداری شده است.

وی با بیان اینکه 15هزارو 500تن گندم تولیدی استان توسط کارخانجات آرد استان خریداری شده است ، اظهار داشت: این درحالی است که بر اساس آمار سازمان جهاد کشاورزی ،درو نیمی از مزارع گندم انجام و حدود 125 هزار تن گندم تولید شد.

وی پیش بینی امسال تولید گندم در استان مازندران را 250 هزار تن اعلام کرد و اظهار داشت: به نظر می رسد واسطه ها و دلالان و برخی از کشاورزان نسبت به انبار کردن و خروج این محصول اقدام می کنند.

ˈ حسین اصغرزاده ˈ معاون نظارت و بازرگانی سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران نیز ضمن تایید خروج گندم به خارج استان گفت:به دلیل خرید عوامل واسطه ،گندم تحویلی به مراکز خرید محدود شده است.

وی ادامه داد: شکاف قیمت بین فروش گندم توسط شرکت غله با قیمت بازار آزاد ، احتمال خروج گندم و آرد را از استان مازندران تشدید کرده است.

معاون نظارت و بازرگانی سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران تصریح کرد: مشخص نبودن نحوه تامین آرد مصرفی غیر خبازی مانند صنف قنادی ، صنایع تولید کیک و کلوچه و ماکارونی و غیره یکی دیگر از دلایل خروج گندم و آرد به خارج از استان است.

اصغر زاده به وجود چهار هزارو 200واحد خبازی در استان اشاره کرد و بیان داشت: تا کنون کمبودی از آرد خبازی و یا تعطیلی واحدی نانوایی به دلیل کمبود آرد گزارش نشده است.

وی از سهمیه بندی آرد خبازان در خرداد ماه سال جاری خبر داد و گفت: در حال حاضر قیمت هر کیسه آرد در واحد خبازی از 24هزارو 500تومان تا 26هزار تومان خریداری می شود.

معاون نظارت و بازرگانی سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران بر تشدید نظارت و بازرسی بر سه بخش تولید آرد ، توزیع و خبازی ها تاکید کرد و بیان داشت: در حال حاضر نیمی از بازررسان استان در این حوزه فعالیت می کنند.

وی به سه هزارو 80 مورد بازررسی در سال جاری از واحد های تولیدی آرد ، توزیع و خبازی ها اشاره کرد و بیان داشت: 316فقره پرونده تخلف به ارزش یک میلیارد و 742میلیون ریال تشکیل شد.

معاون نظارت و بازرگانی سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران کمبود آرد و افزایش قیمت آن را در روزهای آینده را محتمل دانست و گفت: با توجه به اینکه در فصل مسافرت و از طرفی در پیش بودن ماه مبارک رمضان با افزایش تقاضا آرد و نان مواجه می شویم، باید روند خروج گندم از استان را جدی بگیریم.

وی تعداد کارخانجات آرد استان مازندران را 19 واحد عنوان کرد.