جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۱ خرداد ۱۳۹۹

شهرهای مازندران در برخورداری از شبکه فاضلاب فقیرهستند - نمایش محتوای خبر

 

 

شهرهای مازندران در برخورداری از شبکه فاضلاب فقیرهستند

' ذبیح الله ذاکری ' روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود :از 52 شهر مازندران تاکنون شبکه فاضلاب در ساری ، بابلسر ، بابل ، جویبار ، نوشهر ، چالوس و شهرک یثرب قائمشهر اجرا شده است که حدود 200هزار نفر ازاین سیستم بهره مند هستند .

وی مشکلات کمبود منابع اعتباری را دلیل عقب ماندگی مازندران در اجرای طرح فاضلاب شهری اعلام کرد و ادامه داد : دریافت تسهیلات بانک جهانی از جمله اقدامات سالهای اخیر برای رفع این مشکلات به شمار می رود .

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب شهری مازندران همچنین از تلاش برای جذب اعتبار از بانک توسعه اسلامی بمنظور اجرای طرح شبکه فاضلاب شهری استان خبرداد و گفت: جذب این اعتبارات می تواند در رفع این مشکل تاثیر گذار باشد .

وی ادامه داد : هم اکنون مردم شهرهای مازندران با حفر چاه درمنازل نسبت به جمع آوری فاضلاب های خود اقدام می کنند که این مساله و نفوذ در آبهای زیر زمینی از خطرات حفر این چاه ها اعلام شده است .

ذاکری با اشاره به اجرای حدود 800 کیلومتر شبکه جمع آوری فاضلاب خانگی در مازندران گفت: در حال حاضر 650 کیلومترازاین شبکه فعال است و 42 هزار انشعاب فاضلاب خانگی در این استان نصب شده است.

وی همچنین از شهروندان مازندرانی خواست تا انشعاب فاضلاب نصب شده در شهرهای مورد نظر را خریداری بکنند ، ادامه داد : مردم بدلیل بهره مندی ازچاههای جذبی تمایلی به خرید انشعاب فاضلاب ندارند .

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب شهری مازندران اعلام کرد :هزینه خرید انشعاب برای هر واحد مسکونی از دو میلیون و 500 هزار تا سه میلیون ریال است.

اجرای طرح جمع آوری، تصفیه و دفع بهداشتی فاضلاب بویژه در شمال کشور که از سال 1375 با هدف جلوگیری از آلودگی محیط زیست و آب های زیرزمینی و حفظ اکوسیستم دریای خزر آغاز شد که بدلیل کمبود اعتبارات هنوز به سرانجامی نرسیده است .

حدود یک میلیون مشترک زیر پوشش شرکت آب و فاضلاب شهری مازندران قرار دارند.