رونق تولید ملی | جمعه، ۲۴ آبان ۱۳۹۸

شناسایی 650 هکتار زمین‌ شیبدار در قائم‌شهر - نمایش محتوای خبر

 

 

شناسایی 650 هکتار زمین‌ شیبدار در قائم‌شهر

مدیر جهاد کشاورزی قائم‌شهر از شناسایی 650 هکتار از زمین‌های شیبدار در این شهرستان خبر داد.

شناسایی 650 هکتار زمین‌ شیبدار در قائم‌شهر

فرزین فرهادی در گفت‌و‌‌گو با خبرگزاری فارس در شهرستان ساری، اظهار کرد: برای جلوگیری از فرسایش خاک، تبدیل زمین‌های شیبدار و کم‌بازده به باغ و اجرای طرح‌های توسعه باغ در این شهرستان انجام شد.

وی با بیان اینکه گونه‌های باغی با ریشه دواندن، سبب تثبیت خاک و فراهم شدن شرایط  افزایش نفوذ آب در خاک می‌شوند، افزود: اجرای طرح احداث باغ با رقم‌های سازگار سیاه ریشه در زمین‌های شیبدار و بالادست از فرسایش خاک جلوگیری کرده و سبب نفوذ بیشتر آب به داخل زمین می‌شود و منابع آبی بالادست حوزه ها را تقویت می‌کند.

مدیر جهاد کشاورزی قائم‌شهر ادامه داد: اراضی کم‌بازده‌ای که در حال حاضر با هر شرایطی زیر‌کشت می‌روند در آینده تخریب خاک و عرصه را به دنبال دارد.

این مسؤول یادآور شد: بیش از 650 هکتار از زمین‌های شیبدار واجد شرایط احداث باغ در شهرستان قائم‌شهر شناسایی شد.

فرهادی از انجام 140 مورد تله‌گذاری جهت مبارزه با مگس میوه در سطح باغ‌های شهرستان قائم‌شهر خبر داد و افزود: در راستای تامین امنیت غذایی از سوی واحد حفظ نباتات و کارشناسان مراکز چهارگانه مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان قائم‌شهر، اقدامات ردیابی، شناسایی و مبارزه با مگس میوه مدیترانه‌ای انجام شد.

وی با اشاره به اینکه اقدامات پیشگیرانه در قالب شبکه‌های ردیابی و مبارزه با مگس میوه برای جلوگیری از ایجاد خسارت در محصولات مرکبات انجام شد، ادامه داد: برای مبارزه با مگس میوه تله مک فیل حاوی سراتراپ و فرمون در سطح باغ‌های این شهرستان تله‌گذاری شد.

مدیر جهاد کشاورزی قائم‌شهر با بیان اینکه با سرکشی‌های مداوم کارشناسان این مدیریت در موقعیت تله مگس میوه در باغ‌های این شهرستان مشاهده شد، گفت: با تله‌گذاری در سطح باغ‌ها و سرکشی‌های منظم اکیپ در شبکه مراقبت و پیش آگاهی از امکان خسارت‌زایی آفت مگس میوه پیشگیری می‌شود.

فرهادی از بهره‌برداران خواست نسبت به برداشت میوه‌های رسیده در باغ‌ها اقدام کنند.