جهش تولید | چهارشنبه، ۱۴ خرداد ۱۳۹۹

شغل زیان‌آور غسالان مصوب نشد/فعالیت 40 سازمان آرامستان در کشور - نمایش محتوای خبر

 

 

شغل زیان‌آور غسالان مصوب نشد/فعالیت 40 سازمان آرامستان در کشور

مدیرعامل اتحادیه آرامستان‌های کشور گفت: هنوز مجلس شورای اسلامی درباره وضعیت شغل سخت و زیان‌آور بودن غسالان مصوبه نداشته است.

شغل زیان‌آور غسالان مصوب نشد/فعالیت 40 سازمان آرامستان در کشور

قدرت‌الله قنبری ‌در حاشیه نخستین همایش تجلیل از خادمان آرامستان‌های شهرستان بابل در گفت‌وگو با خبرنگار فارس اظهار کرد: سازمان آرامستان‌ها تنها سازمانی است که در کشور کارش وجوب شرعی رعایت می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در امر غسل، دفن و کفن میت داشتن آگاهی بسیار ضروری است، افزود: شایسته کشور اسلامی نیست که وجوب شرعی به درستی اجرا نشود.

مدیرعامل اتحادیه آرامستان‌های کشور تصریح کرد: هنوز در مجلس شورای اسلامی درباره وضعیت شغل سخت و زیان‌آور غسالان برنامه مدونی نداشته و این قشر تاثیرگذار از بیمه تامین اجتماعی و امکانات مناسبی برخوردار نیستند.

قنبری با اشاره به اینکه غسالان محرم‌ترین فرد به میت بوده و باید ساتر عیوب و امانت‌دار باشند، خاطرنشان کرد: برای ذبح مرغ ناظر و ضوابط داریم ولی در غسل کردن افراد ناظری نیست.

وی با بیان اینکه انجام تست پزشکی و حضور پزشک در هر سازمان آرامستان اجباری است و غسال باید از نظر بهداشتی مسائل را رعایت کند، تصریح کرد: اگر غسالان به موارد شرعی امور میت آگاه نباشند حتی اگر عدم رعایت یک نکته در امر غسل باشد حق المیت به گردن غسال است بنابراین باید از تست پزشکی استفاده کنند و رعایت بهداشت فردی و عمومی را داشته باشند.

مدیرعامل اتحادیه آرامستان‌های کشور با تاکید بر اینکه به بیمه غسالان و جایگاه حقوقی آنها که هنوز شرکتی هستند و از حقوق مناسبی برخوردار نیستند، اظهار کرد: نیاز است از نگهبان تا مدیر آرامستان‌ها از حقوق کافی برخوردار شوند.

قنبری یکی از مهم‌ترین اهداف اتحادیه آرامستان‌های کشور را مسئله آموزش و ساماندهی امور غسل، کفن و دفن اموات برشمرد و افزود: برای نخستین‌بار طرح آموزش عمومی بهداشت فردی و عمومی در هشت استان کشور از جمله مازندران در حال اجرا‌ست و مقرر شد در تمام شهرها نیز اجرا شود.

وی شناسنامه‌دار کردن آرامستان‌های کشور را از دیگر برنامه‌های این اتحادیه دانست و اضافه کرد: 400 خانوار از سوی این اتحادیه با همکاری سازمان شهرداری و معاون عمرانی وزارت کشور به مشهد مقدس اعزام شدند و قرار است تمامی خادمان با خانواده خود برای دومین‌بار به مشهد مقدس اعزام شوند.

مدیرعامل اتحادیه آرامستان‌های کشور در پایان با بیان اینکه  غسالان با آلودگی در ارتباط هستند، گفت: توجه به مسائل بهداشتی از مسائلی است که غسالان باید آن را مدنظر قرار دهند تا این آلودگی به خانواده آنها سرایت نکند.