رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۱ اسفند ۱۳۹۸

شعارهایی برای کارگران مازندران - صفحه اصلی.old

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

شعارهایی برای کارگران مازندران

شعارهایی برای کارگران مازندران


اهمیت نقش کارگر در روند توسعه کشورها به گونه‏ای است که یک روز را در تقویم جهانی به خوداختصاص داده است.

شعارهایی برای کارگران مازندران

 به بهانه روز جهانی کار و کارگر، هفته ای به همین نام در تقویم ملی ایران ثبت شده است که اجرای برنامه های گوناگون قدردانی از کارگران و سخنرانی های متعدد مسئولان بخشی از برنامه های این هفته است.

استان مازندران هم به پشتوانه نیروی کار پرتلاش و ماهر، همواره از مناطق فعال در بخش کارگری است بطوریکه بیش از 300 تشکل کارگری دراین استان فعالیت دارند.

نایب رئیس خانه صنعت و معدن کشور و رئیس خانه صنعت و معدن مازندران با بیان اینکه نداشتن امنیت شغلی و مشخص نبودن قراردادهای کاری در شرکت های پیمانکاری از مهمترین مشکلات جامعه کارگری است و بیکاری افرادی که با 15 سال سابقه ، کار خود را از دست می دهند گفت: قراردادهاي موقت از مشكلات مهم کارگران است تا جایی که  بيش از 90 درصد كارگران در استان امنيت شغلي ندارند.

هندویی با اشاره به بیمه نبودن 35 هزار کارگر ساختمانی در مازندران افزود: مازندران 65 هزار کارگر ساختمانی دارد که به گفته مسئولان تاکنون بیش از 25 هزار نفر بیمه شده اند علاوه براین به دلیل ساماندهی نشدن وضعیت کارگری، کارگران استان برسرچهارراهها و اطراف میادین شهرها سرگردان و چشم انتظار طرحی نو برای رفع مشکلات هستند.

رئیس انجمن صنفی کارگران ساختمانی مازندران هم با اعلام اینکه به دلیل درصد سود و یارانه ای که در بیمه کارگران ساختمانی وجود دارد، افراد زیادی برای دریافت کارت مهارت فنی و حرفه ای مراجعه کردند گفت: کسانی غیر از کارگر از طرح بیمه استفاده می کنند در حالی که کارگر اصلی پشت در بسته سازمان تامین اجتماعی مانده است.

سید هادی ساداتی با اعلام اینکه در سال 94 نیز تامین اجتماعی بهانه تبدیل کارت مهارت های فنی و حرفه ای به کارت های هوشمند را دست آویزی برای بیمه نکردن کارگران ساختمانی قرار داده است افزود: حوادث ناگواری برای کارگران ساختمانی در یکسال گذشته اتفاق افتاد اما به علت کم کاری تامین اجتماعی، خانواده های این کارگران بدون پشتوانه مانده و مشکلات فراوانی برای آنان بوجود آمده است.

مدیرکل پزشکی قانونی استان مازندران گفت: 75 نفر از کارگران مازندران پارسال بر اثر حوادث کار فوت کردند که سقوط ازبلندي، برق گرفتگي و اصابت اجسام سخت مهمترین دلایل بروز حوادث منجر به فوت کارگران درمازندران بوده است.

عباسی با اشاره به اینکه 99 درصد فوت شدگان حوادث کار ایرانی هستند  گفت : شهرستان هاي ساری با 17 فوتي (همگي مرد)، بابل با 10 فوتي (همگي مرد) بیشترین موارد مرگ بر اثر حوادث كار را داشتند.

وی با اشاره به اینکه 81 درصد از فوتی های ناشی از حوادث کار متاهل بودند افزود: سنین 21 تا 30 سال با 30 درصد و 51 تا 60 سال با 24 درصد بیشترین فوتی ناشی ازحوادث کار هستند.

دبیر اجرایی خانه کارگر مازندران هم با بیان اینکه مهمترین دغدغه کارگران اجرا ناعادلانه خصوصی سازی یعنی اجرای اصل 44 قانون اساسی است بطوریکه خصوصی سازی در مازندران به جز فساد مالی، بی بند و باری، خدشه دار کردن امنیت شغلی در استان  و به چالش کشاندن مسئولان نتیجه دیگری نداشته است.

نصرالله دریابیگی با اشاره به اینکه به بهانه خصوصی سازی ، فقر، اخراج و ظلم به کارگران را زیاد کرده اند افزود: 90 درصد کارگران امنیت شغلی ندارند. 

وی با بیان اینکه تامین اجتماعی نه مال دولت و نه مال کارفرمایان است تصریح کرد:این سازمان متعلق به کارگران است اما مسئولان، از این سازمان به ضرر کارگران استفاده می کنند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران هم از تشکیل کارگروه رفع مشکلات کارگری در مازندران خبر داد و گفت: متاسفانه شهرداری ها در مسائل پشت صحنه از اقشار ضعیف به ویژه کارگران حمایت می کنند و حتی  در این روزها  و در جمعی که برای تکریم کارگران شهرداری تشکیل شده حضورنمی یابند.

بابایی کارنامی با بیان اینکه اگر شهرداری ها در خدمات شهری و عمران و آبادانی شهر ادعایی دارند به واسطه کارگران ساختمانی و خدمات شهری است  تاکید کرد: مشکلات معیشتی، نداشتن امنیت شغلی و مشخص نبودن قراردادهای کاری در شرکت های پیمانکاری از مهمترین مشکلات جامعه کارگری است اما باید اصناف کارگری را برای احقاق حقوق کارگران تشکیل دهیم تا با شناسایی و آموزش کارگران در احقاق حقوق کارگران تلاش کنیم. 

با توجه به گفته های مسئولان و فعالان کارگری مازندران به نظر می رسد همچنان موضوع موازی کاری، نبود برنامه عملی و هماهنگی و منسجم، شعارزدگی در طرح ها، فاصله داشتن برنامه ها با واقعیتهای جامعه کارگری مازندران و مشکلات اعتباری از مهمترین دلایل به سرانجام نرسیدن طرحهای مسئولان و پا برجا بودن مشکلات کارگران مازندران است.

طرحهایی که با تغییرات پی درپی مدیریتی و برداشت های سلیقه ای و روزمرگی برخی مدیران همراه شده است تا هیچگاه پایداری اجرای طرح به اندازه پایداری مشکلات کارگران استان نباشد.