سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۲ اردیبهشت ۱۴۰۰

شصت‌ویکمین کتابخانه عمومی مازندران کلنگ‌زنی شد - نمایش محتوای خبر

 

 

شصت‌ویکمین کتابخانه عمومی مازندران کلنگ‌زنی شد

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان چالوس، عبدالحسین باقری سرپرست اداره کل کتابخانه‌های مازندران صبح امروز در مراسم کلنگ‌زنی شصت‌ویکمین کتابخانه عمومی چالوس گفت: به مناسبت بیست و دومین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی امروز شصت و یکمین کتابخانه عمومی استان در روستای پردنگون شهر مرزن‌آباد کلنگ‌زنی شد.

وی تصریح کرد: کتاب نتیجه تمدن دیرینه بشری است که نشان می‌دهد کتابخانه جزو اصلی تمدن بشری است.

سرپرست اداره کل کتابخانه‌های مازندران افزود: تاکنون 59 پروژه در اختیار نهاد کتابخانه‌های عمومی مازندران قرار داشت، یک پروژه نیز به‌ صورت ملی توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی پیگیری شد و یک کتابخانه نیز در شهرستان سوادکوه در هفته کتاب امسال کلنگ‌زنی شد.

وی به تامین منابع مالی این پروژه برای پایان رساندن آن در مدت کوتاه تاکید کرد و بیان داشت: در صورت مساعدت فرمانداری شهرستان چالوس در زمینه پرداخت 20 میلیون تومان از هزینه ساخت این پروژه و تامین هزینه 20 میلیون تومانی توسط انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان، اداره کل کتابخانه‌های عمومی مازندران نیز مبلغ 20 میلیون تومان به این پروژه اختصاص می‌دهد تا در پروسه زمانی یک‌ساله‌ این پروژه به بهره‌برداری برسد.

سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی مازندران در ادامه گفت: تکمیل، ساخت و بهره‌برداری از پروژه کتابخانه شهدای روستای پردنگون به اعتباری بالغ بر 100 میلیون تومان نیاز دارد بنابراین مساعدت و مشارکت عمومی همه دستگاه‌ها، نهادها و نیز خیران کتابخانه‌ساز زمینه افتتاح این پروژه را فراهم می‌کند.

وی با گرامیداشت هفته بسیج خاطر‌نشان کرد: بسیجیان دیروز در خط مقدم جبهه‌ها بودند و امروز در خط مقدم فرهنگ و مطالعه و کتابخوانی هستند بنابراین باید قدر و منزلت همه آنها ارج نهاده شود.

باقری در پایان با بیان اینکه هرگاه شرایط برای رشد کتابخانه‌ها فراهم شد، رشد جامعه را نیز به دنبال داشته است، افزود: کتابخانه‌ها به عنوان مکانی برای ضبط افکار بشری نقش اصلی را در توسعه سیاسی و اجتماعی جامعه دارند.

همچنین در این مراسم محمدناصر زندی فرماندار چالوس اظهار داشت: اهدای زمین این پروژه از سوی شورای اسلامی و دهیاری روستای پردنگون و قرار گرفتن این ساختمان در جوار مرقد شهدای این روستا نشان از اعتقاد و علاقه مردم این روستا به انجام امورات خیر و معنوی دارد.

وی تصریح کرد: با احداث این کتابخانه در روستای پردنگون بدون شک علاقه‌مندان به کتاب و کتابخوانی و امورات فرهنگی نیز بیشتر در انجام کارهای فرهنگی راغب می‌شوند.

زندی خاطر‌نشان کرد: با توجه به این‌که افزایش سطح سواد افراد مساوی با افزایش سطح فرهنگ جامعه است بنابراین همه باید در راستای اعتلای فرهنگ مطالعه و کتابخوانی گام‌های بلندی برداریم.

فرماندار چالوس اذعان داشت: با مقایسه وضعیت دوران قبل و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به روشنی مشخص است که به‌ دلیل افزایش آگاهی و بیداری مردم توسط مطالعه و تحلیل و تحقیق است که حضور آنها نیز در میادین سیاسی و اجتماعی افزایش یافته است.

وی با اشاره به سوابق تحصیلی مردم روستای پردنگون، ابراز داشت: در روستای پردنگون افراد تحصیل‌کرده و بزرگی در زمینه‌های ملی و کشوری داریم که به همت خودجوش مردم منطقه و خیران توانست در زمینه‌های علمی و فرهنگی پیشرفت نماید.

زندی در پایان خواستار حمایت مالی بیشتر اداره کل کتابخانه‌های عمومی مازندران برای اتمام پروژه کتابخانه عمومی روستای پردنگون شد و یادآور شد: علاوه بر جذب اعتبارات حاصل از نیم درصد شهرداری‌ها و کمک خیران در این زمینه ما نیز در اعتبارات تملک و دارایی سال 94 بودجه‌ای را برای این پروژه در نظر خواهیم گرفت.

{jcomments off}