سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۲ فروردین ۱۴۰۰

شرح عاشقی - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

شرح عاشقی

تهیه کننده:رقیه احمدزاده عالمی
نویسنده:محمد محمد خانی
کارگردان هنری:علیرضا امراء
تصویربرداران:علی اعظم جعفر نژاد قمی-فردین شیری-محمد اسدی شهابی
نور:جعفرنژاد
صدابردار:کاظم اسماعیلی
تدوین:امراء
گرافیست:جواد مظفری
مدیر تولید:مریم آشتینه
دستیار:محسن پویانفر
دستیار نور:جواد بریمانی
طراح دکور:رضا علی بخشی
منشی صحنه:قنبرعلی عالیشاه
مجری:رحمان قدمی
هماهنگی:مریم هادوی
مسوول هماهنگی:مهدی ستایش

ماه رمضان، ماه عبادت، ماه بهار قرآن در بهار طبیعت به پایان رسید خوشا بر آنان که در این ماه مبارک توشه‌ای از تقوی برگرفتند و خانه آخرت خویش را آباد کردند.

عید رمضان آمد و ماه رمضان رفت صد شکر که این آمد و صد حیف که آن رفت
این دلتنگی های تلخ و شیرین چاره ای برایت نمی گذارد مگر اینکه به بوستان دعا پناه ببری و از زبان ائمه ی دین با خدا سخن بگویی
جابر بن عبدالله انصاری، می گوید: در جمعه آخر ماه رمضان نزد رسول خدا صلی الله علیه و آله رفتم، هنگامی که چشم آن حضرت بر من افتاد فرمود: ای جابر! این جمعه آخر ماه رمضان است. پس با آن وداع کن و بگو:«خدایا! این رمضان را آخرین روزه ما قرار نده و اگر چنین مقرّر کردی، ما را مورد رحمت خود قرار ده و محروممان مساز». هر کس این را بگوید، به یکی از دو امر نیکو می رسد: یا آنکه طول عمر می یابد و ماه رمضان بعدی را درک می کند، و یا آنکه مورد بخشش و رحمت خدا قرار می گیرد.
ابوبصیر از امام صادق علیه السلام روایت کرده که آن حضرت در وداع ماه رمضان فرمود: «بار پروردگارا! تو خود در کتاب مقدّست فرمودی ماه رمضان که قرآن در آن نازل شده، مایه هدایت و رستگاری مردم ووسیله تشخیص حق از باطل است. اینک ماه رمضان به پایان رسید. پس از تو تقاضا می کنم اگر بر من گناهی باقی مانده که هنوز آن را نیامرزیده ای یا می خواهی به آن گناه عذابم کنی، تا فجر این شب [آخر] ماه مبارک فرا نرسیده، گناهانم را بیامرزی و از تقصیرم در گذری، ای مهربان ترینِ مهربانان».
و شگفتا که بیشترین دعاهای شب آخر و روز عید فطر از سیدالساجدین علیه السلام است ، از او که در طول ماه رمضان هیچ یک از همراهان و خدمتگزاران خود را به خاطر اشتباهشان سرزنش نمی کرد و چون شب آخر ماه می شد ، آنها را فرا می خواند و می فرمود : «از یکایک گناهان و خطاهایتان در گذشتم اینک شما باید گواهی دهید که علی بن الحسین علیه السلام شما را بخشید ، اکنون شما به درگاه خدا با گریه و زاری برای او بخواهید و بگویید : خدایا ! از علی بن الحسین علیه السلام درگذر ، آن گونه که او از ما گذشت ، او را از آتش آزاد کن آن گونه که ما را از آن رهانید . »
ویژه برنامه شرح عاشقی، عنوان جُنگی شاد به مناسبت اتمام ماه بندگی که به شکرانه یک ماه روزه داری و انس با قرآن و یادآوری داشته های ماه مبارک رمضان و دوام آن در ایام دیگر می پردازد.
 

سال تولید: 1398