جهش تولید | دوشنبه، ۵ خرداد ۱۳۹۹

شرایط نامناسب جوی دریای خزر/ تور ماهیگیران خالی است - نمایش محتوای خبر

 

 

شرایط نامناسب جوی دریای خزر/ تور ماهیگیران خالی است

معاون صید و بنادر ماهیگیری شیلات مازندران گفت: شرایط نامناسب جوی و طوفانی بودن دریای خزر درهفته های اخیر سبب شده است تا تور ماهیگیران مازندرانی خالی از ماهی کفال و سفید باشد.

شرایط نامناسب جوی دریای خزر/ تور ماهیگیران خالی است

عباسعلی شیخ تبار روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: بیش از چهارهزار و 200 صیاد مازندرانی در قالب 53 شرکت تعاونی صیادی پره از زمان آغاز فصل صید امسال ( بیستم مهر تا اول آبان امسال ) تنها 65تن انواع ماهی استخوانی از دریای خزر صید کرده اند.
بنابر امارها این درحالی است که سال گذشته در همین مدت حدود 165تن ماهی توسط صیادان مازندرانی صید شده بود.
وی گفت: با طوفانی شدن دریا ،انداختن تور ماهیگیری به روش پره امکان پذیر نیست و ماهیان نیز به اعماق دریا می روند که از دسترس حداکثری یک هزارو 200متری تور ماهیگیران خارج است.
صید پره یک روش ماهیگیری سنتی ساحلی است که تور آماده به صورت نیم دایره در فاصله مشخصی از ساحل دریا ( 14 متری عمق دریا ) پهن و پس از صید با کمک نیروی انسانی و یا تراکتور جمع آوری می شود.
صیادان مازندرانی برای صید به روش پره از تورهایی با ارتفاع هفت تا 10 متر و به طول یک هزار و 200 متر استفاده می کنند.
این تورها با قایق به آب انداخته می شود و پس از انباشته شدن از ماهیان استخوانی از گونه های کفال، سفید و کپور، به وسیله تراکتور به ساحل کشیده می‎شود.
معاون صید و بنادر ماهیگیری شیلات مازندران در ادامه گفت : با توجه به تکثیر و رها سازی و افزایش صید ماهی آزاد در دو سال اخیر ، خارج شدن صید این نوع ماهی از فهرست ماهیان تحت حمایت و حفاظت دریای خزر محتمل است.
به گفته شیخ تبار سال گذشته بیش از یک میلیون و 100هزار قطعه بچه ماهی آزاد در مرکز شهید باهنر کلاردشت تکثیر و در رودخانه های منتهی به دریای خزر رها شده است.
وی اضافه کرد: از آنجایی که نسل این گونه ماهی در آستانه انقراض قرار گرفته بود، شیلات ایران ماهی آزاد را جزء ماهیان تحت حمایت دریای خزر اعلام کرد.
وی ادامه داد: با تکثیر مصنوعی و رها سازی در رودخانه ها در دو سال اخیر شاهد به تور افتادن ماهی آزاد در شرکت های تعاونی صیادی پره استان مازندران هستیم.
به گزارش ایرنا، قیمت ماهی آزاد دریایی که صید آن نیز اندک و بر اساس شانس شرکت های اتحادیه صیادی پره انجام می شود با وزن بیش از یک کیلو و نیم که مصرف آن از سوی پزشکان برای بیماران مورد تاکید است، 650 هزار ریال است.
آزادماهیان از با ارزش ترین گونه های آبزی می باشند که در اغلب نقاط جهان پراکندگی گسترده ای دارند، این ماهیان اغلب متعلق به مناطق سردسیری و یا معتدله می باشند، و به همین جهت به آنها ماهیان سرد آبی اطلاق می شود.
سال گذشته صیادان مازندرانی حدود 8هزار تن انواع ماهیان استخوانی در 338 کیلومتر از سواحل مازندران در دریای خزر صید کردند.