سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۱ تیر ۱۴۰۰

شخم و شیار 35 هزار هکتار از اراضی شالیزاری آمل - نمایش محتوای خبر

 

 

شخم و شیار 35 هزار هکتار از اراضی شالیزاری آمل

مرتضی امینی‌نیاکی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در آمل اظهار داشت: هم‌اکنون 35 هزار و 890 هکتار از اراضی شالیزاری این شهرستان برای عملیات زراعی و شالیزاری به زیر شخم و شیار رفت و این رقم معادل 92 درصد از اراضی شالیزاری آمل است.

وی با اشاره به اینکه خزانه‌گیری برای عملیات نشاء در سطح 36 هزار و 700 هکتار انجام شده که معادل 94 درصد اراضی شالیزاری است، ادامه داد: سطح نشاءکاری این شهرستان هم‌اکنون 770 هکتار بوده که 20 هکتار آن به صورت مکانیزه کشت شد و 750 هکتار دیگر به صورت سنتی، نشاء شد.

مدیر جهاد کشاورزی آمل، تعداد آزمون خاک توسط این اداره را 65 مورد اعلام و خاطرنشان کرد: 31 هزار و 950 هکتار از اراضی شالیزاری این شهرستان آب تخت اولیه شده که 82 درصد از کل اراضی شالیزاری شهرستان است.

امینی‌نیاکی با اعلام اینکه در زمینه سوخت  در سه ماهه اول امسال به این اداره تخصیص سوخت انجام نشد، عنوان کرد: با این حال مقدار دو میلیون و 800 هزار لیتر سوخت بین کشاورزان برای انجام مراحل شخم و شیار توزیع شد که این مقدار در سال گذشته بیش از 6 میلیون لیتر بوده که نشان از کاهش زیاد در این بخش دارد.

وی یادآور شد: در زمینه تأمین سوخت گازوئیل برای مرغداری‌ها هم با مشکل مواجه هستیم و منتظریم تصمیمات مسئولان با توجه به قیمت‌گذاری جدید و تعیین سهیمه اعلام شود.

مدیر جهاد کشاورزی آمل با اعلام اینکه برای مرتورپمپ‌ها نیز حدود 650 لیتر سوخت در نظر گرفته می‌شود، متذکر شد: هم‌اکنون همه موتورپمپ‌های ما در این شهرستان روشن بوده و مشغول به کار هستند.

وی در مورد وضعیت کود شیمیایی و توزیع آنل در بین کشاورزان نیز یادآور شد: امسال با قیمت‌گذاری‌های انجام شده وضعیت خوبی داریم، همه کودهای اراضی شالیزاری خریداری شده و مشکل خاصی نداشته و در حال توزیع هستیم که بستگی به تقاضای کشاورزان و مسئولان محلی دارد.

امینی‌نیاکی در پایان با اشاره به تأمین آب مزارع شالیزاری، اذعان داشت: در این بخش برای چاه‌های غیرسطحی نیز برنامه‌ریزی‌هایی انجام شده است.