سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | جمعه، ۲۷ فروردین ۱۴۰۰

شخم زمستانه سبب از بین رفتن کرم ساقه‌خوار برنج می‌شود - نمایش محتوای خبر

 

 

شخم زمستانه سبب از بین رفتن کرم ساقه‌خوار برنج می‌شود

مدیر جهاد کشاورزی ساری گفت: شخم زمستانه سبب از بین رفتن کرم ساقه‌خوار برنج می‌شود.

شخم زمستانه سبب از بین رفتن کرم ساقه‌خوار برنج می‌شود

طهمورث قاسم‌نژاد امروز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان ساری، درباره مزایای شخم و شیار زمستانه و آب تخت کردن شالیزارها، اظهار کرد: افزایش خاک، صرفه‌جویی در میزان مصرف آب و کاهش جمعیت برخی از آفت‌های برنج و غنی‌سازی خاک از مزایای شخم زمستانه مزارع برنج است.

وی با بیان اینکه شخم زمستانه سبب از بین رفتن پناهگاه زمستانی آفت‌ها به‌ویژه کرم ساقه‌خوار برنج است، افزود: این کار سبب ذخیره رطوبت، افزایش محصول، استفاده بهینه از نزولات جوی و سلامت محصول می‌شود.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ساری ادامه داد: شخم‌زنی در این فصل سبب آمادگی خاک برای کشت می‌شود و کشاورزان برای بهره‌مندی از نزولات جوی و استفاده بهینه از آب‌های سطحی به شخم زدن زمین‌های شالیزاری خود اقدام کنند.

قاسم‌نژاد با بیان اینکه شرایط جوی مساعد و بارندگی زمینه عملیات شخم‌زنی را فراهم می‌کند، گفت: زمین‌های برنج‌کاری برای شخم‌زنی مطلوب نیازمند آب است و در شخم‌های بهاره و قبل از نشا شاهد هستیم که ابتدا زمین آبگیری و بعد وارد مراحل شخم و تسطیح می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: در فصل پاییز و زمستان پس از سرد شدن هوا و بارش‌های فصلی آب کافی در اختیار است که شرایط شخم‌زنی را تسهیل می‌کند و با این اقدام لاروها و حشراتی که برای زمستان‌گذرانی به لایه سطحی‌تر خاک رفتند در معرض هوای سرد قرار می‌گیرد و از بین می‌رود و یا آفت‌ کرم ساقه‌خوار برنج با روش مکانیکی کنترل می‌شود.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ساری اظهار کرد: در شخم زمستانه خاک، علاوه بر از میان رفتن لاروهای حشرات، بذر علف‌های هرز مزارع از بین می‌رود.

قاسم‌نژاد افزود: مبارزه با هر یک از آفت‌ها با سموم شیمیایی علاوه بر جلوگیری از صدمات محیط‌زیست، نیازمند هزینه تهیه نهاده و مصرف بیشتر آب است که سبب افزایش هزینه تولید می‌شود.

وی اظهار کرد: با توجه به شرایط جوی ممکن است در فصل بهار شاهد بروز کم‌آبی باشیم که با شخم و شیار زمستانه می‌تواند پشتوانه‌ای برای تسهیل شخم بهاره باشد که با اندک میزان آب در اختیار کشاورز زمین برای انتقال نشا آماده می‌شود.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ساری تصریح کرد: میزان آب مصرفی برای آماده‌سازی شالیزارها با نوع خاک، توانایی و ظرفیت خاک برای نگهداری آب و چگونگی عملیات آماده‌سازی زمین ارتباط مستقیم دارد.