جهش تولید | دوشنبه، ۲۰ مرداد ۱۳۹۹

شب یلدا با هندوانه‌های بی‌کیفیت 3 هزار تومانی - نمایش محتوای خبر

 

 

شب یلدا با هندوانه‌های بی‌کیفیت 3 هزار تومانی

بنا به اعلام سازمان صنعت، معدن و تجارت قیمت هر کیلو هندوانه که یکی از محبوب‌ترین خوراکی‌های شب یلدا محسوب می‌شود، بین 700 تا هزار و 500 تومان باید فروخته شود، این در حالی است که این میوه، با این قیمت دیده نشد و در بیشتر مغازه‌ها بیش از قیمت تعیین‌شده و با نرخ 3 هزار تومان و یا بیشتر به مردم عرضه می‌شود.

شب یلدا با هندوانه‌های بی‌کیفیت 3 هزار تومانی

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان قائم‌شهر، آخرین ساعات پاییز امسال هم با همه خوبی‌ها و بدی‌هایش در حال سپری شدن است و به بلندترین شب سال نزدیک می‌شویم.

یلدا می‌آید تا دوباره بهانه‌ای شود که خانواده‌های خسته از کار روزانه و گشت و گذار در دنیای رنگارنگ مجازی، گرد هم جمع شوند و با مرور خاطرات و حافظ‌خوانی شب خوبی را برای هم رقم زنند.

شب یلدا یا چله شو (در گویش مازندرانی) شب اول زمستان و درازترین شب سال است و ایرانیان باستان بر این باور بودند که در نخستین روز از زمستان، با طلوع خورشید، روزهاا بلند‌تر و تابش نور ایزدی افزون می‌شود و اول زمستان را شب زایش مهر یا زایش خورشید می‌خواندند و برای آن جشن بزرگی برگزار می‌کردند.

آنها معتقد بودند که یلدا به معنی زایش و تولد است و در شب اول زمستان دانه‌های گیاهان در زیر خاک جوانه زده و شروع به روییدن می‌کند.

از آئین‌های این شب می‌توان به خوردن آجیل مخصوص، هندوانه، انار و شیرینی و میوه اشاره کرد که نماد و نشانه برکت، تندرستی، فراوانی و شاد زیستن هستند.

یکی دیگر از کارهایی که در این شب انجام می‌شود تفأل زدن به دیوان خواجه حافظ شیرازی است چراکه ایرانیان اعتقاد دلی زیادی به لسان‌الغیب دارند و در این شب، فال روزهای آینده خود را در ابیات دیوان فاخرش تورق  و ساعات مفرحی را در کنار خانواده سپری می‌کنند.

کدبانوهای مازندرانی از روزها قبل در تکاپوی تهیه تنقلات و خوردنی‌های رنگارنگ و سنتی شب یلدا هستند و با آماده کردن خوراکی‌های سنتی همانند «پشتزیک»، «میس‌گنده» و «بهادونه» شب یلدایی خوشمزه را برای اهل خانه و مهمانان رقم می‌زنند.

اگر این روزها و شب‌ها در بازار و بازارچه‌های شهر قدم بگذاریم شور و هیجان مردم برای خرید شب یلدا را خواهیم دید و در این میان وظیفه مسؤولان تنظیم بازار این است که با تثبیت، کنترل و نظارت بر روی میوه‌ها و سایر اقلام مورد نیاز مردم، شب خوبی را برایی شهروندان به ارمغان آورند.


به گزارش فارس، نکته جالب و قابل توجه این است که بنا به اعلام سازمان صنعت، معدن و تجارت قیمت هر کیلو هندوانه که یکی از محبوب‌ترین خوراکی شب یلدا محسوب می‌شود، بین 700 تا هزار و 500 تومان است و باید با این نرخ فروخته شود و این در حالی است که این میوه، با این قیمت در شهرستان دیده نشد و هندوانه در بیشتر مغازه‌های شهرستان قائم‌شهر بیش از قیمت تعیین‌شده و با نرخ 3 هزار تومان و یا بیشتر به مردم عرضه می‌شود.