سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۹ فروردین ۱۴۰۰

شالیکاران مازندران کار مبارزه علیه کرم ساقه خوار برنج را جدی بگیرند - نمایش محتوای خبر

 

 

شالیکاران مازندران کار مبارزه علیه کرم ساقه خوار برنج را جدی بگیرند

و از شالیکاران خواست مبارزه زراعی مکانیکی و بیولوژیکی را با نصب تله های نوری و فرمونی و در نهایت مبارزه شیمیایی را جدی بگیرند.محمد اخوان ˈ روز چهارنشبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: کرم ساقه خوار از آفات مهم برنج محسوب می شود و برای کنترل این آفت روشهای مختلفی وجود دارد.

وی خاطر نشان کرد: برنجکاران به منظور رعایت حفظ محیط زیست و تولید محصول عاری از باقیمانده حشره کش ،در درجه اول از روشهای مبارزه غیر شیمیایی استفاده کنند.

وی ادامه داد: در صورت لزوم با نظر کارشناسان ذیربط و در صورت محرز شدن میزان آلودگی که منجر به خسارت می شود با استفاده از حشره کش های گرانوله زیر اقدام به مبارزه شیمیایی کنند.

اخوان دیازیتون 10 درصد به مقدار 15کیلوگرم در هکتار، ریجنت2 دهم درصد به مقدار 20 کیلوگرم در هکتار و پادان 4 درصد به مقدار 30 کیلوگرم در هکتار را از جمله حشره کش های گرانوله برای مبارزه شیمیایی علیه کرم ساقه خوار برنج عنوان کرد.

مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی مازندران از کشاورزان خواست از مصرف سموم توصیه نشده و یا مبارزه در خارج از زمان تعیین شده خودداری کنند.

وی بر رعایت نکات ایمنی از قبیل، استفاده از دستکش، ماسک، عینک، کلاه و پوشیدن لباس مخصوص و عدم خوردن و آشامیدن و سیگار کشیدن هنگام گرانولپاشی و شستن اعضای آلوده پس از اتمام کار با آب و صابون تاکید کرد.

اخوان به بیان این نکته که گرانول های توصیه شده باید از فروشگاه های مجاز در قبال اخذ فاکتور فروش خریدارشود ، گفت: کشاورزان برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با کارشناسان حفظ نباتات به مدیریت ها و مراکز خدمات کشاورزی و کلینیک های گیاه پزشکی مربوطه مراجعه کنند.

مازندران 240 هزار هکتار اراضی شالیزاری دارد.