جهش تولید | پنج‌شنبه، ۷ اسفند ۱۳۹۹

شالیکاران مازندرانی نسبت به نشاء برنج اقدام کنند - صفحه اصلی.old

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

شالیکاران مازندرانی نسبت به نشاء برنج اقدام کنند

شالیکاران مازندرانی نسبت به نشاء برنج اقدام کنند


معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی مازندران با اشاره به کمبود ذخایر آبی در سال کشاورزی جاری تاکید کرد: شالیکاران هرچه سریع‌تر نسبت به نشاء برنج اقدام کنند.

شالیکاران مازندرانی نسبت به نشاء برنج اقدام کنند

عزیزالله شهیدی‌فر امروز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان میاندورود با اشاره به سپری شدن روزهای پایانی زمستان افزود: در سال زراعی جاری توفیقات خوبی را در زمینه سطح زیر کشت محصولات پائیزه داشتیم و در مازندران بنا به شرایط محیطی و تلاش کشاورزان و همت مروجان و کارشناسان آمارهای مناسبی از سطح زیر کشت ارقام پائیزه داریم.
وی افزود: بیش از 220 هزار هکتار از اراضی استان مازندران به زیر کشت محصولات پاییزه رفته است که عمده این محصولات گندم، جو و نباتات علوفه‌ای مانند کلزا بوده است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی مازندران با اشاره به اهمیتی که محصول گندم برای استان و کشور دارد، افزود: بیش از67 هزار هکتار از اراضی مازندران به کشت گندم اختصاص یافته است که این اراضی عمدتا در شرق استان مستقر است.

این مسئول اظهار داشت: آمار سطوح زیر کشت گندم در سال‌جاری نسبت به سال گذشته 10 درصد افزایش سطح را نشان می‎دهد و وضعیت کشت بسیار خوبی در کشت گندم و سایر محصولات پاییزه وجود دارد.

شهیدی‌فر بیان داشت: کسانی که تاکنون نسبت به مصرف کود سرک اقدام نکرده‎اند ضروری است در فرصت باقی مانده نسبت به مصرف کود سرک مانند کود ازت مبادرت کنند.

وی افزود: کود کافی در کارگزاری‎های بخش خصوصی و تعاونی‎های معین شده شهرستان‎ها با قیمت تعاونی دولتی موجود است.

معاون بهبود و تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی مازندران تاکید کرد: با توجه به شرایط آب و هوایی این روزها لازم است تا کشاورزان مصرف کودهای شیمیایی را کنترل کنند و با استفاده از نظرات کارشناسان عمل کنند تا به محصول گندم آنها آسیب وارد نشود.

شهیدی‌فر با اشاره به در پیش بودن فصل بهار بیان کرد: یکی از محصولات استراتژیک استان که در آستانه کشت آن قرار داریم، برنج است که بر اساس پیش‎بینی‎های کارشناسان امسال بیش از 217 هزار هکتار از اراضی مازندران به کشت برنج اختصاص می‎یابد.

وی افزود: کشاورزان پرتلاش مازندرانی از چند ماه گذشته اقدام به شخم و شیار و آب ‏تخت زمین‏‌هایی کرده‌اند که در اختیار کشت پاییزه نبوده است این اقدامی مناسب است.

شهیدی‌فر گفت: در حال حاضر بیش از 50 درصد اراضی شالیزاری شخم و شیار و بیش از 20 درصد اراضی شالیزاری آب تخت شده است که با توجه به گزارش‌های هواشناسی و آب منطقه‎ای مبنی بر کاهش بارش و ذخیره آب در سال‌جاری توصیه جدی ما تسریع در کاشت برنج با هدف مدیریت آب در سال جاری است، زیرا  کاهش ذخایر آب در سال کشاورزی جاری بسیار جدی است.

شهیدی‌فر افزود: برخی گزارش‌ها از کاهش 60 درصدی منابع آبی در سال جاری حکایت دارد ولی ممکن است که همانطور که در اسفندماه شروع خوبی در بارندگی داشته‌‏ایم، در فروردین نیز بارندگی‎های خوبی را داشته باشیم تا سفره‎های زیرزمینی ما تقویت شوند.

وی در پایان با تاکید بر اینکه بیش از 30 درصد مصرف آب در شالیزارها مربوط به شخم، شیار و آب تخت کردن اراضی است، گفت: مدیریت مصرف آب، تسریع در آماده‌سازی و نشاء برنج در فصل بهار را موجب صرفه‌جویی 30 درصدی در مصرف آب شالیزارها می‌شود.