جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱۴ اسفند ۱۳۹۹

شالیکاران آملی گواهینامه تولید برنج سالم دریافت می کنند - نمایش محتوای خبر

 

 

شالیکاران آملی گواهینامه تولید برنج سالم دریافت می کنند

سیدمرتضی امینیˈ روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: امسال سه تن از کشاورزان آمل به نام های ˈ محمدرضا علیزاده ˈ، ˈرضاعلی زراعیˈ و ˈمحمد خوبزاد ˈ بدون استفاده از هرگونه کود و سموم شیمیایی موفق به برداشت محصول از شالیزارهای خود شدند.

وی سطح زیر کشت برنج این کشاورزان را بیش از 18 هکتار برآورد کرد و گفت: این کشاورزان که ساکن روستاهای ˈ سیاه لشˈ، ˈعرب خیلˈ و ˈ دعوکلا ˈهستند، همه مراحل کاشت ، داشت و برداشت شالی را بدون استفاده از کود و سموم شیمایی پشت سرگذاشتند.

او افزود: این کشاورزان به جای سموم کشاورزی از زنبور ˈ تریگوگراما ˈ در شالیزارهایشان استفاده کردند و برای تقویت خاک و مبارزه با کرم ساقه خوار و علف های هرز نیز به جای کود شیمیایی اقدام به پرورش همزمان اردک و ماهی در شالیزار کردند.

مدیر جهاد کشاورزی آمل با بیان اینکه در سال های اخیر تولید برنج سالم و بدون استفاده از سموم شیمیایی دفع آفات از دغدغه های بخش کشاورزی و مصرف کنندگان بوده است، گفت: با توجه به خطرات استفاده از سموم شیمیایی بر سلامت جامعه و ایجاد مشکلات زیست محیطی، با برنامه ریزی ، نظارت مستمر و همکاری مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان آمل ، تعدادی از کشاورزان پیشرو برنج کار شهرستان با شرکت دردوره های آموزشی و ترویحی، از توصیه های فنی کارشناسان حفظ نباتات این مدیریت بهره مند شدند.

وی افزود: این طرح در سال های آینده در سطح بیشتری از شالیزارهای آمل اجرا خواهد شد.

شهرستان آمل با حدود 38 هزار هکتار شالیزار و تولید سالانه بیش از 220 هزار تن برنج سفید در دو کشت اول و دوم و نیز پرورش جوانه موسوم به ˈ رتونˈ از مناطق مهم تولید این محصول در کشور است.