جهش تولید | شنبه، ۱۷ خرداد ۱۳۹۹

شاعران بابلی روز مازندران را گرامی داشتند - نمایش محتوای خبر

 

 

شاعران بابلی روز مازندران را گرامی داشتند

مزمان با فرارسیدن 14 آبان ماه ، تعداد 30 تن از شاعران بابلی شامگاه دوشنبه در سالن اجتماعات اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بابل روز مازندران را گرامی داشتند.

شاعران بابلی روز مازندران را گرامی داشتند

شاعران بابلی با سرودن اشعاری در مضامین دلدادگی و ارادت مردم مازندران به اهل بیت عصمت و طهارت(ع) و نیز بیان رشادت های زنان و مردان طبرستان در طول تاریخ، اشعاری به زبان فارسی و طبری سرودند.
در این مراسم رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بابل گفت: برگزاری مراسم گرامیداشت روز مازندران هر ساله با سیر تکاملی خود در تمامی شهرهای استان گرامی داشته می شود.
عیسی محمدی افزود: در طول تاریخ مردم مازندران در بسیاری از زمینه های مثبت و سازنده برای کشور نقش آفرین بودند و دارای ویژگی هایی هستند که آنان را با سایر استان ها متمایز ساخته است.
وی اظهارداشت: طبرستان یگانه مکانی است که اسلام را با علاقه شخصی و دعوت پذیرفتند و زور شمشیر برآنان کارساز نشد.
وی در ادامه گفت: مردم طبرستان تشییع را انتخاب کردند و به آن اعتقاد داشتند و در طول تاریخ برهمین مدار تا به امروز حرکت کردند .
وی اضافه کرد: گروهی از بزرگان طبرستان با دعوت از حسن بن زید علوی به طبرستان خواهان نشر تفکرات علوی در دیار طبرستان شدند و برای اولین بار روز سه شنبه 25 رمضان سال 250 هجری قمری مصادف با 14 آبان ماه 243 هجری شمسی مردم مازندران با وی بیعت کردند و این روز را روز مازندران نام نهادند.
وی اظهارداشت: مردم مازندران دارای فرهنگ غنی می باشند و همچنان با برگزاری مراسمی از قبیل تیرماه سیزده شو، 26 عید ماه و جشن خرمن یادو نام پیشینیان خود را گرامی می دارند.
'محمدی' ضمن ابراز خرسندی از اینکه مازندرانی ها توانستند با یک اجماع استانی یک روز را به نام مازندران انتخاب کنند؛ افزود: این حرکت می تواند الگویی مناسب برای تصمیمات سازنده استانی باشد.