جهش تولید | یک‌شنبه، ۹ آذر ۱۳۹۹

شاخص های سلامت جامعه با افزایش هزینه ها ارتقا نیافته است - صفحه اصلی.old

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

شاخص های سلامت جامعه با افزایش هزینه ها ارتقا نیافته است

شاخص های سلامت جامعه با افزایش هزینه ها ارتقا نیافته است


رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی مازندران گفت : با وجود افزایش هزینه های سلامت ، شاخص های این بخش ارتقا نیافته است.

شاخص های سلامت جامعه با افزایش هزینه ها ارتقا نیافته است

به گزارش خبرنگار ایرنا ، قاسم جان بابایی سه شنبه در آیین تجلیل از اساتید دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی مازندران که در ساری برگزار شد ، ادامه داد : گذری بر آمار 10 سال اخیر جامعه و عقب ماندگی در شاخص های سلامت ازجمله میزان مرگ و میر نوزادان ، مرگ و میر کودکان زیر پنج سال و وضعیت نامطلوب دندان حکایتگر دست نیافتن به ارتقا لازم دراین زمینه است .

وی ادامه داد : برغم صرف هزینه و فراهم کردن زیر ساخت های لازم ، شاخص های سلامت محقق نشده است و می بایست دراین زمینه بازنگری صورت بگیرد .

وی ادامه داد : در حالی ازعقب ماندگی در برخی شاخص های سلامت رنج می بریم که در شاخص های غیر ضروری سلامت و بهداشت همچون جراحی زیبایی بینی و سزارین در جهان رتبه های بالایی را به خود اختصاص داده ایم.

جان بابایی همخوان نبودن زیر ساخت های بهداشتی درمانی با نیازهای جامعه را بعنوان چالش پیش رو دانشگاه علوم پزشکی مازندران نام برد و گفت : در حالی بیمارستان های دو دانشگاه علوم پزشکی مازندران و بابل خدمات رسانی به مردم را انجام می دهند که سنخیتی میان سرانه جمعیت با تعداد تخت های بیمارستان وجود ندارد .

وی ادامه داد : جمعیت سالمند پیش روی جامعه نیازهای درمانی و بیمارستانی ویژه را می طلبد که این نیازهای حداقلی از جمله تخت بستری به میزان لازم فراهم نیست.

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی مازندران گفت: علاوه بر کمبود ، فرسوده بودن تخت های بستری چالش پیش روی بیمارستان های استان است که در ارائه خدمات مطلوب درمانی تاثیر گذار است .

وی تخصص و فوق تخصص گرایی پزشکان را متناسب با نیازهای مردم ندانست و ادامه داد :برنامه ریزی برای رفع این چالش نیازمند تصمیم گیری در سطوح ملی و وزارتخانه ای است تا بازخورد و نتیجه موثر در جامعه داشته باشد .

این آیین که بمناسبت تجلیل و پاسداشت از مقام شامخ اساتید برتر دانشگاه علوم پزشکی مازندران برگزار شد از 27 استاد برترو نمونه و دانشکده برتر قدردانی شد .

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی مازندران با دارا بودن 90 رشته در مقاطع تحصیلی کاردانی ، کارشناسی ، کارشناسی ارشد ، دکتری و PHD دارای پنج هزار دانشجو و 377 عضو هیات علمی است .

همچنین هفت بیمارستان آموزشی و دانشکده های پزشکی و مرتبط در شهرهای ساری ، بهشهر ، آمل و رامسر بعنوان بخش آموزشی دانشگاه علوم پزشکی مازندران به شمار می روند.