جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۰ اسفند ۱۳۹۹

شاخص‌های دندانپزشکی در کودکان مطلوب نیست - نمایش محتوای خبر

 

 

شاخص‌های دندانپزشکی در کودکان مطلوب نیست

به گزارش خبرگزاری فارس از ساری، قاسم جان‌بابایی در سخنرانی قبل از خطبه نماز جمعه امروز، اظهار داشت: سلامت به عنوان مهم‌ترین معیار ارزشی هر جامعه است.

وی با بیان اینکه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی کارهای مهمی در حوزه سلامت صورت گرفته است، گفت: سن امید به زندگی به 73 سالگی در کشور ما رسیده است.

جان‌بابایی با اشاره به اینکه شاخص‌های سلامت در کشور ما ارتقا یافته است، افزود: مرگ و میر اطفال زیر یک سال و فرزندان زیر پنج سال، امروز از بهترین شاخص‌ها در کشور ما برخوردار است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران با بیان اینکه در سال‌های اخیر مشکلی که در بحث سلامت برای مردم ایجاد شد، موضوع هزینه بود، تصریح‎ کرد: حتی در سیستم دولتی هم خدمات درمانی هزینه‌هایی داشت که در توان مردم نبود.

وی با اشاره به اینکه هزینه‌ای که در سال‌های گذشته مردم در بیمارستان‌های دولتی به دوش می‌کشیدند 36 درصد هزینه‌های درمان بود، ادامه‌ داد: مردم رضایت مناسبی از شرایط رفاهی بیمارستان دولتی نداشتند.

جان‌بابایی با اشاره به اقدامات دولت در سال اخیر با هدف کاهش هزینه درمان توسط مردم، گفت: پرداخت مردم در بیمارستان‌های دولتی به کمترین میزان و به حدود پنج درصد رسیده است و مابقی هزینه‌ها بر عهده دولت است.

این مسئول با بیان اینکه داروخانه‌های بیمارستان‌های دولتی مکلف هستند تمام داروها را تهیه کنند، تصریح کرد: نیاز نیست بیمار برای دریافت خدمات به خارج از بیمارستان، ارجاع داده شود و بیمارستان مکلف است شرایط اعزام بیمار و انجام آزمایشات در خارج از بیمارستان را پرداخت کند.

وی با اشاره به اینکه مسائل رفاهی بیماران در بیمارستان‌ها رو به بهبود است، یادآور شد: سیستم تاسیساتی بیمارستان‌ها و سیستم سرمایشی و گرمایشی بیمارستان‌ها شرایط بهتری پیدا می‌کند تا نارضایتی مردم رفع شود.

جان‌بابایی با بیان اینکه پرهزینه‌ترین هزینه‌ها مربوط به بیماران سرطانی است، گفت: این افتخار را داریم که فقط بخش دولتی در بحث درمان سرطان‌ها فعال است و تمام داروهای شیمی‌درمانی با تعرفه دولتی تهیه شده است.

وی با اشاره به اینکه اقدامات درمانی که در بیمارستان‌ها شروع شده در آینده بهبود خواهد داشت، افزود: تلاش ما در حوزه بهداشت است که باید پیشگیری اتفاق افتد.

جان‌بابایی با بیان اینکه از مهم‌ترین علت‌های عمر از دست رفته در کشور ما را تصادفات تشکیل می‌دهد، اظهارداشت: 44 درصد از مشکلات مرگ و میر را بیماری‌های قلبی و عروقی در استان شکل می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه مازندران با داشتن یک هزار و 120 خانه بهداشت، وسیع‌ترین امکانات خدمات بهداشتی را در کشور دارد، گفت: امسال 150 خانه بهداشت در بهمن ماه در استان به اتمام می‌رسد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران با بیان اینکه خدمات دندانپزشکی هم از اقدامات در حوزه بهداشت است، خاطرنشان کرد: کلینیک دندانپزشکی را در مرکز استان راه‌اندازی کردیم و در چند ماه آینده مرکز دیگری هم در شهرستان ساری شروع به کار می‌کند.

وی با اشاره به ارائه خدمات دندانپزشکی رایگان به اطفال زیر 14 سال، گفت: شاخص‌های دندانپزشکی در اطفال ما خوب نیست و نسبت به شاخص‌های بین‌المللی بسیار فاصله داریم.

جان‌بابایی با بیان اینکه مسائل روحی و روانی از موارد از کار افتادگی در جامعه ما است، بیان کرد: 85 درصد از علت مرگ و میر در استان ما بیماری‌های غیرواگیر هستند اگرچه در بحث بیماری‌های واگیر هنوز نگرانی‌هایی وجود دارد.

رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی مازندران با اشاره به اینکه 15 درصد مرگ و میر را سرطان و 10 درصد را تصادف تشکیل می‌دهد، متذکر شد: این موارد قابل پیشگیری است و با تغییر الگوی رفتار، قابل احصا است.

جان‌بابایی خاطرنشان‌کرد: سیگار در 90 درصد موارد علت سرطان ریه را تشکیل می‌دهد و شرایط برخی دیگر از سرطان‌ها را هم می‌تواند فراهم کند.

وی با بیان اینکه بیشترین سرطان در استان سرطان معده، روده بزرگ و مری است، افزود: بیشتر این سرطان‌ها قابل پیشگیری است.

جان‌بابایی با تاکید بر امر خودمراقبتی، اظهار داشت: از مصرف غذاهای آماده باید پرهیز کنیم.

وی با بیان اینکه میانگین مصرف نمک در مازندران بالا است، گفت: به همین دلیل آمار بالایی در مبتلایان به فشارخون داریم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران با اشاره به اینکه مازندران استان کشاورزی است که مردم آن به پرکاری مشهور هستند، یادآور شد: چرا باید عنوان استان بیشترین چاقی را داشته باشیم.

{jcomments off}