جهش تولید | پنج‌شنبه، ۸ خرداد ۱۳۹۹

سیلابها در مازندران می تازند - نمایش محتوای خبر

 

 

سیلابها در مازندران می تازند

یکی از مهمترین حوادث طبیعی که به ویژه در سالهای اخیر در استان خسارات جانی و مالی فراوانی به دنبال داشته سیل است که بطور میانگین در هر فصل یکبار رخ می دهد.

سیل چالوس ، کلاردشت ، میاندرود و سیل اخیر بهشهر را می توان از شاخص ترین این حوادث برشمرد که فقط در بهشهر جان باختن 6 نفر و خسارت 30 میلیارد تومانی را به دنبال داشت . اما سیل های مازندران در کنار همه مسائل و مشکلاتی که بوجود آورد در لایه های پنهان خود نکاتی دارد که می تواند راهگشای بسیاری از مسائل این بخش باشد .

موسوی کارشناس منابع طبیعی اداره کل منابع طبیعی و آبخیز داری مازندران که پژوهش های 10 ساله ای درباره سیل ها و نقاط سیل خیز استان داشته است گفت : مهمترین دلایل وقوع سیل در مازندران را می توان به 4 بخش تقسیم کرد که عبارتند از 1- میزان بارندگی زیاد 2- تنوع اقلیمی و تغییرات نامناسب شرایط جوی و اقلیمی و 3- فرسایش زیاد خاک به علت تخریب جنگل .

موسوی با بیان اینکه شیب زمین های مازندران نیز مهمترین عامل افزایش شدت جریان و خسارات سیل است افزود : بر اساس بررسی های صورت گرفته در این اداره کل تاکنون 25 درصد مناطق سیل خیز در استان شناسایی شد .

وی گفت : در این بررسی ها مشخص شد 50 درصد مناطق سیل خیز استان دارای شیب تا 50 درجه و 11 درصد این مناطق دارای شیب نزدیک به 40 درجه هستند که تأثیر بسزایی در سرعت حرکت آب و افزایش خسارات دارد .

نوبخت مدیر کل منابع طبیعی و آبخیز داری مازندران منطقه ساری نیز با بیان اینکه درباره وقوع سیل در بهشهر و مناطق شرقی مازندران این اداره کل از 6 سال پیش طرح های آبخیز داری و هشدارهای خود را ارائه کرده بود گفت : اجرا نشدن این طرح ، ساخت و ساز در حریم رودخانه و لایروبی نشدن آن از عوامل وقوع سیل در بهشهر بود .

یخکشی از اهالی بهشهر که در سیل اخیر خساراتی به منزل مسکونی وی وارد شد درباره سیل گفت : در گذشته عرض رودخانه این منطقه در برخی از مناطق تا 30 متر می رسید اما هم اکنون حداکثر 3 متر است . در این سیل که به 6 شهرستان خسارت زد بیش از 12 هزار خانوار آسیب جانی و مالی دیدند .

خنجری مدیر کل مدیریت بحران استانداری مازندران هم با اشاره به اینکه پژوهش های اداره کل منابع طبیعی را ندیده است !! گفت : با توجه به حجم بالای خسارات سیل ، نباید به این زودی در این باره قضاوت کرد و کارشناسان این دفتر به زودی تحقیقات بیشتری خواهند داشت.

داداش پور از کارشناسان ستاد حوادث استان با تأکید بر ضرورت اجرای دقیق طرح های آبخیز داری مانند استقرار پوشش گیاهی در بالا دست ، آزاد سازی حریم رودخانه و لایروبی آن به همراه ساخت دیواره حفاظتی گفت : اجرا نشدن یا تأخیر در اجرای این طرح ها می تواند زمینه تکرار سیل در همین منطقه باشد .

این در حالی است که البرزی فرماندار بهشهر گفت : وجود ساخت و سازها از 30 سال پیش تاکنون و جدی نبودن مسئولان در برخورد با متجاوزان به حریم رودخانه از قدیم بوده و در 5 سال اخیر در این منطقه ساخت و سازی نبوده است .

اما شعبانی از ساکنان مناطق سیل زده بهشهر می گوید : با گذشت سه روز از وقوع سیل ، دیروز سه شنبه چند نفر از اهالی در همان منطقه کار ساخت یا باز سازی منزل خود را آغاز کرده اند و برخی خانه ها نیز 2 سال پیش ساخته شده اند .

با توجه به شواهد و مستندات ، گفته کارشناسان و در مقابل گفته مسئولان می توان چنین نتیجه گرفت که سهل انگاری مسئولان و نپذیرفتن مسئولیت خود در این باره مهمترین مسئله در سیل اخیر بهشهر است و پس از آن باید به اجرای طرح های کارشناسان اهتمام ورزید و به جای فرافکنی ، به همفکری و دلسوزی و طرح های پژوهشگران توجه شود .