سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۳ تیر ۱۴۰۰

سیاستگذاران سلامت وارد عمل شوند / 40 درصد از مازنی ها دارای فشار خون بالا هستند - نمایش محتوای خبر

 

 

سیاستگذاران سلامت وارد عمل شوند / 40 درصد از مازنی ها دارای فشار خون بالا هستند

به گزارش خبرنگار مهر نادر آهنگر شامگاه یکشنبه در همایش یک عمر سلامت ، با خود مراقبتی در سالن امیرالمومنین نکا با اشاره به سیاستگذاری بیمه سلامت اظهار داشت: با رویکردهای نوین انجام شده در شکل گیری سلامت جامعه مقوله ی بیمه سلامت ایرانیان از جمله طرح های همگانی در سطح استان ها وکشور است.

وی با بیان اینکه سلامتی در سطح جامعه مرزی ندارد ، افزود: با دستور کار قرار دادن مدیریت جهادی و مدیریت بهینه در هزینه های بهداشتی درمانی عدالت در سلامتی را برقرار کنیم.

معاون فني مركز بهداشت مازندران با اشاره به اینکه 98 درصد mri با هزینه های گزاف در سطح استان به صورت بی هدف و بی برنامه انجام می شود ، تصریح کرد: برخی هزینه های گزاف که صرف امورات درمانی می شود سبب از بین رفتن فرصت های شغلی ، سلامتی  و همچنین مانع از ارتقای بهداشت استان خواهد شد .

آهنگر اذعان داشت: میزان بالای مصرف کود شیمیایی توسط کشاورزان در استان مازندران سبب افزوده شدن درصد بیمارهای سرطانی در سطح استان شد.

وی با اشاره به اینکه مدیریت در امر اشتغال مورد توجه قرار گیرد ، بیان کرد: استان مازندران با توجه به شرایط جوی و اقلیمی 50 درصد از مشاغل کشاورزی را به خود اختصاص داده با این وجود از طرفی خیل عظیمی از مسئولین به دنبال افزایش اشتغال در این بخش هستند به همین منظور بایستی  مدیریت در اشتغال و نظارت بر تعاونی های کشاورزی در دستور کار مدیران ارشد استانی قرار گیرد.

معاون فني مركز بهداشت مازندران ادامه داد: امر پژوهش و حفاظت از محیط زیست در استان مازندران نیازمند آسیب شناسی در زمینه خطراتی که مردم را تهدید می کند باید در اولویت کارها صورت گیرد .

آهنگر با اشاره به اینکه سیاستگذاران سلامتی تک بعدی نیستند ،اضافه کرد: در امر آسیب شناسی خطرات سلامتی باید خانواده ها ، مردم ، رسانه ها ، نهادها و تیم سلامت همه پای کار آمده و وارد عمل شوند.

این مقام مسئول افزود: در بحث خود مراقبتی زنان به عنوان موثرین افراد در این حوزه  به خوبی می توانند انتقال دهنده اطلاعات و سلامت جامعه باشند.

معاون فني مركز بهداشت مازندران با اشاره به اینکه خود مراقبتی یک وظیفه همگانی است ، تصریح کرد: 65 الی 85 درصد از سلامتی ها مربوط به خود مراقبتی است که با وجود تغییر در جو سلامت این امر تحقق می یابد.

آهنگر با بیان اینکه مازندران چاق ترین استان کشور است ، اظهار کرد: مازندران با 50 درصد چاقی و رشد بی رویه این معظل به عنوان چاق ترین استان کشور محسوب شد کهدلیل عمده این امر ریشه در بیماری های رفتاری افراد دارد.

وی گفت: 28 درصد از مردم استان مازندران دارای کلسترول خون بالا و همچنین 40 درصد دارای فشار خون بالا می باشند که مصرف بی رویه چربی ها و عدم تحرک به موقع  سبب بروز اینگونه آسیب ها  در استان می شود.

معاون فني مركز بهداشت مازندران در پایان با اشاره به ارزش گذاری به حمایت های محیطی خاطرنشان کرد: حامیان سلامتی می توانند محیط مناسبی جهت خود مراقبتی جامعه تزریق و ایجاد نمایند.

در پایان از رابطین و بانوان نمونه در مراکز بهداشت شهری و روستایی تجلیل به عمل آمد.