سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

سوزاندن کاه در شالیزارها از طریق محاکم قضایی پیگیری می شود - نمایش محتوای خبر

 

 

سوزاندن کاه در شالیزارها از طریق محاکم قضایی پیگیری می شود

یحیی ابطالی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه مازندران ، اظهارداشت: تاکنون عملیات برداشت برنج در 118 هزار هکتار از اراضی شالیزاری استان انجام شد که از این میزان 107 هزار هکتار ارقام محلی و 10 هزار هکتار ارقام پرمحصول برنج بوده است.

وی ادامه داد: 85 هزار هکتار به صورت مکانیزه برداشت شده و از این میزان 55 هزار هکتار با استفاده از کمباین های مخصوص برنج صورت گرفته که تحول اساسی و چشمگیر در بحث مکانیزاسیون برنج بوده است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی مازندران تصریح کرد: با توجه به کاهش ضایعات 5 درصدی در برداشت کمباین های مخصوص برنج و افزایش ضریب تبدیل بالغ بر 45 میلیارد تومان از ضایعات کشاورزی به صورت مستقیم  در بحث برداشت اثربخش بوده است.

ابطالی یادآور شد: پیش بینی ما این است در پایان عملیات برداشت برنج ، برداشت با کمباین های مخصوص بالغ بر 100 هزار هکتار افزایش پیدا کند.

وی اظهارداشت: توصیه ما به کشاورزان مازندران این است در بحث مربوط به برداشت تا آنجایی که ممکن است به سمت کمباین های مخصوص برنج بروند و در اراضی نشای مجدد و پرورش رتون برای تامین مواد غذایی مورد نیاز و محلول پاشی کودهای مایع استفاده کنند تا ضمن تامین نیاز غذایی عملکرد مناسبی داشته باشیم.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی مازندران در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص سوزاندن کاه و کلش در اراضی شالیزاری استان گفت: سوزاندن کاه و کلش به عنوان سرمایه ملی به هیچ وجه توصیه نمی شود و از طریق محاکم قضایی قابل پیگیری است.

ابطالی خاطرنشان کرد: کاه در بحث مربوط به صنایع کمپوست سازی و خوراک دام قابل استفاده است و کلش نیز به عنوان ماده آلی باید به خاک برگردانده شود تا حاصلخیری خاک کاهش پیدا نکند و خاک به عنوان موجود زنده بتواند پایداری تولید را در پی داشته باشد.