جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۰ اسفند ۱۳۹۹

سوختن طلای سبز مازندران - نمایش محتوای خبر

 

 

سوختن طلای سبز مازندران

ایران هم با قرار داشتن در کمربند خشک زمین از مناطق کم برخوردار از نعمت جنگل به شمار می رود اما با توجه به یافته های محققان جنگل شمال ایران مادر جنگل های هیرکانی اروپا است و ذخیره گاه استراتژیک زنجیره های اکوسیستم های منطقه محسوب می شود. 

شمال کشور دارای یک میلیون و 900 هزار هکتار جنگل و یک میلیون و 700 هزار هکتار مرتع است که آتش سوزی همه ساله آن را تهدید می کند. 

خادم از کارشناسان منبع طبیعی مازندران با بیان اینکه آتش سوزی جنگل با دیگر انواع آتش‌سوزی ‌ها از لحاظ گستردگی، سرعت گسترش از منشاء، پتانسیل تغییر جهت ناگهانی و توانایی جهیدن از میان فضاهای خالی مانند جاده‌ها، رودخانه‌ها و دیگر نقاط اشتعال ناپذیر تفاوت دارد گفت: آتش‌سوزی جنگل از نظر علت آتش‌سوزی، ویژگی‌ های فیزیکی آن مانند سرعت پراکندگی، وجود مواد اشتعال پذیر و تاثیر آب و هوا بر آتش درجه بندی می‌شوند.

خادم افزود: گیاهانی که در بلندی قرار دارند زودتر از گیاهانی که در پایین قرار دارند به وسیلهٔ آتش خشک و گرم می‌شوند. از طرفی درختانی که در بلندی سوخته و قطع شده‌اند در سرازیری به سوی پایین غلت خورده و دیگر گیاهان را در پایین دست به آتش می‌کشند. 

اما در هفته های اخیر شاهد افزایش آتش سوزی ها در جنگل مازندران بودیم بطوریکه در یک هفته بیش از 20 مورد آتش سوزی جنگل در رامسر و تنکابن گزارش شده است. 

پژوهشگر علوم جنگل دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری هم گفت: آتش سوزی جنگل ها و مراتع شمال کشور در دو ماه اخیر بیشتر بر اثر بی احتیاطی گردشگران بوده است.

یوسف گرجی بحری افزود: بیشتر آتش سوزی هایی که در جنگل ها و مراتع شمال روی می دهد، عامل انسانی دارد و به ندرت ممکن است بر اثر آذرخش، جنگل های هیرکانی آتش بگیرد.

همچنین برف سنگین و یخبندان بهمن و اسفند پارسال نیز بر خزان زودرس باغ ها و جنگل مازندران بی تاثیر نبوده است؛ در مواردی نیز مشاهده است باغدارانی که به علت خشکیدن درختان ناشی از برف سنگین پارسال، درختان خود را می سوزانند با خاموش نکردن آن سبب گسترش دامنه آتش به جنگل شده اند.

بابایی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران منطقه ساری هم با اشاره به اینکه یک میلیون و 691 هکتار برابر با 70 درصد مساحت استان مازندران را عرصه های طبیعی تشکیل می دهد گفت: در پنج ماه امسال 25 فقره آتش سوزی در جنگل های منطقه رخ داد که سبب نابودی 175هکتار از عرصه های مهم منطقه ساری شده است.

عطاء الله داداش پورمعاون مدیریت بحران مازندران با بیان این که آمار های یگان های حفاظت منابع طبیعی نشان می دهد عامل انسانی علت بیش از 95 درصد آتش سوزی ها است گفت: برگزاری دوره های آموزشی اطفای حریق و تجهیز دهیاری های این روستاها به امکانات اولیه اطفای حریق نیز ضروری است.

سرهنگ محسنی فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران منطقه ساری نیز با اشاره به اهمیت حفظ گونه های کهن و نادر جنگل های استان گفت: هنوز اهمیت حفظ جنگل های مازندران در مقابل آتش سوزی های احتمالی برای دست اندر کاران ملی تبیین نشده است.

فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگلهای کشور با بیان اینکه چگونگی مهار آتش جنگلهای کشور نیز مهم است گفت: به دلیل کمبود بودجه در سازمان جنگلها امکان تجهیز به وسایل مورد نیاز برای مهار سریع و کامل آتش سوزی ها وجود ندارد.

سرهنگ قاسم سبزعلی با بیان اینکه در سال جاری آتش سوزی در جنگلهای کشور نسبت به  سال گذشته 40 درصد افزایش داشته است، گفت: ظرف دو ماه آینده 100 دستگاه خودرو با تجهیزات اطفاء حریق در اختیار استانهای پر بحران قرار می گیرد اما با توجه به بودجه محدود سازمان، امکان تجهیز استانها به خودروهای اطفاء حریق تابستان وجود ندارد. 

وی تصریح کرد: بسیاری از افرادی که مدام استفاده از بالگرد را راهکار مقابله با آتش سوزی جنگلها اعلام می کنند تخصص کافی ندارند زیرا با توجه به صعب العبور بودن بیشتر جنگل های کشور امکان هلی برد کردن و جانمایی نیروها وجود ندارد بنابراین حتی در صورت وجود بالگرد بازهم در بسیاری موارد نمی توان از آن استفاده کرد .

به گفته سرهنگ سبزعلی، سیستم مهار آتش کشور ترکیه مجهز به 5 فروند هواپیمایی است که در هر 3 دقیقه قادر است 7 هزار لیتر آبگیری کند اما با توجه به تحریمها در ایران و نیاز به بودجه کلان به هیچ عنوان چنین امکانی در کشور وجود ندارد. 

با توجه به گفته های مسئولان و کارشناسان و اوضاع کنونی جنگل مازندران می توان مصداق عینی شعار پیشگیری بهتر از درمان است را در این باره دید و برای کاهش خسارت به جنگل، تلاش برای جلوگیری از آتش سوزی آسان تر از مهار آن خواهد بود که در این بخش نیز آموزش مستمر و فراگیر بومیان حاشیه جنگل و نیز جنگل نشینان از اولویتها باید باشد.

{jcomments off}