سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۲۳ فروردین ۱۴۰۰

سوت توسعه بندرامیرآباد مازندران در پسابرجام - نمایش محتوای خبر

 

 

سوت توسعه بندرامیرآباد مازندران در پسابرجام

مدیربنادر ودریانوردی و منطقه ویژه اقتصادی امیرآباد در شرق مازندران گفت که در پسابرجام روند توسعه ای و تامین تکنولوژی مورد نیاز روز دنیا برای این بندر شتاب گرفت.

سوت توسعه بندرامیرآباد مازندران در پسابرجام

علی خدمتگزار روز سه شنبه درگفت و گو با خبرنگارایرنا افزود : تا پیش از برجام خرید برخی تجهیزات مورد نیاز از جمله جرثقیل 64 تنی به سختی قابل تامین بود و 2 دستگاه از این تجهیزات پیش از برجام به صورت اسقاطی از داخل تامین شد.
وی اضافه کرد : این درحالیست که در پسابرجام 2دستگاه جرثقیل 64 تنی نو با اعتبار 15 میلیون دلاری از خارج خریداری و در حال مونتاژ و سرهم بندی در داخل بندر است.
مدیربنادر و دریانوردی و منطقه ویژه اقتصادی امیرآباد مازندران تمایل سرمایه گذاران خارجی از روس، قزاقستان، ایتالیا و برخی کشورهای دیگر برای سرمایه گذاری در منطقه ویژه اقتصادی را از دیگر رهاورد مثبت پسابرجام در بندر امیرآباد اعلام کرد.
خدمتگزار افزود : جذب سرمایه گذاری وانعقاد قرارداد با سرمایه گذاران خارجی زمانبراست، ولی روند رو به رشد بازدید سرمایه گذاران خارجی از بندر و تمایل این گروه برای سرمایه گذاری در پسابرجام افزایش یافت.
وی ایجاد روند امید در سرمایه گذاران داخلی را از دیگر دستاوردهای پسابرجام قلمداد کرد و افزود : هم اکنون 2 پروژه مهم اقتصادی شامل واحد مبل سازی و ام دی اف در دست اجراست که با رونق صادرات در پسابرجام تعداد دیگری از واحدها نیز قطعا برای استقراروارد بندر می شود.
بندر امیرآباد در شمال شهرستان بهشهر در استان مازندران واقع است.
ایجاد این منطقه در سه فاز با 34 پست اسکله طراحی و اکنون فاز اول آن تکمیل شده ‌است. وسعت این منطقه ویژه یک هزار هکتار است و به شبکه ریلی ایران نیز پیوند دارد.
ظرفیت اسمی بندرامیرآباد برای صادرات و واردات حدود 7.5 میلیون تن در سال است و تاکنون 50 درصداز این ظرفیت مورد بهره برداری قرار گرفت و امید می رود با اجرای طرح های توسعه و زیرساخت و روند گسترش مبادلات تجاری اعم از صادرات و واردات این بندر بتواند با تمام ظرفیت خود فعال شود.
در نیمه نخست سال جاری یک میلیون و 850 هزار تن کالا در بندر تخلیه و بارگیری شد.