سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

سه هزار هکتار اراضی شیبدار نور برای کشت محصولات کشاورزی اختصاص یافت - نمایش محتوای خبر

 

 

سه هزار هکتار اراضی شیبدار نور برای کشت محصولات کشاورزی اختصاص یافت

'جمشید ایزدی نیا ' روز شنبه در گفت و گو با خبرنگارایرنا ، افزود : درصورت تامین بموقع اعتبار چنین طرحی در راستای تغییرالگوی کشت و برون رفت از تک محصولی ، حفظ منابع آبی و خاکی ، پیشگیری از بروزسیل ، حمایت از بخش تولید و استفاده بهینه از زمین های کشاورزی دراین مدت زمانی اجرا خواهد شد.

وی اظهارداشت : درزمان حاضر برای تحقق سیاست های دولت حدود 700 هکتار از گستره زمین های کشاورزی منطقه که جزو اراضی شیبدارو مستثنیات در برخی از روستاهای بخش های بلده و چمستان از توابع این شهرستان بوده برای کشت فندوق شناساسی و در نظر گرفته شده است.

مدیرجهاد کشاورزی نور، گفت که امسال حدود 200 هکتار از این میزان سطح در روستاهای 'رزن '، 'تیرستاق ' ، 'کرسی ' فندوق کاری و 500 هکتار دیگر نیز در روستای ' ورازان ' دربخش بلده از توابع این شهرستان درماه اردیبهشت سال آینده زیرکشت این محصول خواهد رفت.

ایزدی نیا ، افزود : امسال برای احداث باغ فندوق و انتقال خطوط آب در گستره حدود 200 هکتار اعتباری به مبلغ حدود سه میلیارد ریال از محل ماده 10 و 12 حوادثی به این نهاد ابلاغ شده و به محض تخصیص این طرح اجرا خواهد شد.

وی میزان اعتبار مورد نیاز برای فندوق کاری به گستره حدود 500 هکتار باقی مانده نیز بیش از 30 میلیارد ریال اعلام کرد و گفت : هرچند کارکارشناسی و مطالعه اجرای این طرح از سوی شرکت مشاور جامع ایران در روستای یاد شده انجام گرفته منتهی برای فراهم کردن زیرساخت ها از جمله بهسازی چشمه ، خطوط انتقال آب به طول حدود پنج کیلومتر و استقرار مخزن آب زیرزمینی در دونقطه جهت ذخیره سازی آب به حجم حدود 500 مترمکعب حدود 10 میلیارد ریال از این میزان مبلغ مورد نظر نیاز است.

وی گفت که با وجود این که اعتبار فراهم کردن زیرساخت های جهت کاشت فندوق در این میزان سطح مصوب شده اما به محض ابلاغ و تخصیص آن در ماه اردیبهشت سال آینده اجرایی خواهد شد.

وی فندوق را جزو محصولات بسیارمهم و استراتژی دانست و افزود : با وجود آن که میزان عملکرد آن در واحد سطح حدود دوتن درهرهکتاراست و دارای ارزش اقتصادی فراوانی بوده باید تلاش کنیم تا با همکاری مسوولان نهادهای ذیربط و کشاورزان منطقه چنین طرح هایی دراین شهرستان اجرا شود.

شهرستان نور با دارا بودن حدود 20 هزارهکتار زمین های کشاورزی درغرب مازندران واقع است.

{jcomments off}