جهش تولید | پنج‌شنبه، ۸ خرداد ۱۳۹۹

سهم نیم درصدی ایران از درآمد گردشگری جهانی در سال 2013 - نمایش محتوای خبر

 

 

سهم نیم درصدی ایران از درآمد گردشگری جهانی در سال 2013

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان رامسر مسعود سلطانی‌فر در آئین افتتاحیه نخستین کنفراس گردشگری سلامت کشورهای عضو اکو در سالن اجتماعات هتل رامسر اظهار داشت: خیلی دور نیست زمانی که در ایران هر کسی نیازمند برخی از خدمات پزشکی بود باید به کشورهای اروپایی اعزام می‌شد.

وی ادامه داد: استفاده از سلول‌های بنیادین در فرآیند درمان بیماری‌ها در کشور بسیار ناشناخته بود ولی امروز به برکت جمهوری اسلامی و سرمایه‌گذاری خوبی که از ابتدای انقلاب در عرصه‌های مختلف علوم پزشکی و توسعه خدمات درمانی به وجود آمده است بیماران ما در کشور درمان می‌شوند و در زمینه جذب گردشگری سلامت هم اقدامات روبه رشدی انجام گرفته است.

سلطانی فر با اشاره به اینکه به سطحی از خدمات درمانی رسیده‌ایم  که با افتخار باید بگوییم ایران از مقاصد بزرگ گردشگری سلامت است ادامه داد:‌حدود 38 گروه مشغول سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری سلامت هستند.

معاون رئیس جمهور با اشاره به اینکه تحریم‌ها در حوزه دارویی علیه کشورمان بسیار ظالمانه بود متذکر شد: اما تلاش فرزندان این کشور با وجود محدودیت‌ها امکانات خوبی به ویژه درحوزه گردشگری سلامت به وجود آورد.

وی با بیان اینکه در سال 2012 از محل جابجایی بیش از یک میلیارد مسافر درآمد ارزی 1250 میلیارد دلاری کسب شده است افزود: این آمار قابل توجهی است.

رئیس سازمان صنایع دستی میراث فرهنگی و گردشگری با اشاره به سهم 7 تا 9 درصدی اقتصاد کشورهای از محل گردشگری گفت:‌ 12 درصد از اشتغال کشورهای فعال در حوزه گردشگری از این محل تامین می‌شود.

سلطانی فر در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه گردشگری صنعتی سالم سبز و فعالیت اقتصادی است که کمترین آلایندگی را دارد یادآور شد: با توجه به اشتراک‌های تاریخی ایران و کشورهای عضو اپو می‌توانیم از صنعت گردشگری سلامت به خوبی بهره‌مند شویم.

وی با بیان اینکه ایران موضع بزرگی از جاذبه‌های مختلف فرهنگی‌، طبیعی‌،تاریخی‌ و مذهبی بوده و ظرفیت‌های مختلفی در عرصه‌های متنوع و متعدد گردشگری دارد خاطر نشان کرد:‌امکاناتی که اکنون مورد استفاده مردم قرار می‌گیرد حدود 4 درصد از ظرفیت‌هایی که داریم.

معاون رئیس جمهور با بیان اینکه در همه حوزه‌های گردشگری دارای ظرفیت‌های بالایی هستیم یادآور شد: نیازمند بسیج امکانات برای استفاده از این طرفیت‌ها در کشور هستیم.

وی با بیان اینکه گردشگری در ایران به تنهایی این امکان را دارد که تمام نیازهای ارزی کشور را تامین کند اظهار داشت: ابتدا باید دوره 10 تا 15 ساله برای سرمایه‌گذاری در حوزه زیربنایی و زیرساختی را طی کنیم.

سلطانی فر با اشاره به اینکه سهم ایران با ظرفیت‌های بسیار بالایی که در گردشگری دارد  سهم قابل توجهی نیست تصریح کرد:‌ از 1250 میلیارد دلار درآمد ارزی کشورها درصد سهم ایران را باید بتوانیم به حدود 3 درصد افزایش دهیم ادامه داد: از محل گردشگری می‌توان درآمدی معادل درآمد نفتی کشور داشت.

سلطانی فر با اشاره به اینکه خمیر مایه مبانی اقتصاد مقاومتی که از سوی رهبری ابلاغ شده است استفاده از همه ظرفیت‌های اقتصادی در کشور است ادامه داد: بخش گردشگری می‌تواند یکی از شاخص‌ترین رشته‌های فعالیت اقتصادی در محقق شدن اقتصاد مقاومتی باشد.

معاون رئیس جمهور با اشاره به رویکرد دولت با تعامل جدید با دنیا ضمن حفظ منافع ملی افزود:‌شاهد افزایش ورود گردشگران خارجی به کشور هستیم.

وی با اَشاره به گردشگر  خارجی 4.5 میلیون نفری سال گذشته به کشور گفت: در 11 سال آینده باید تعداد گردشگران خارجی به حدود 20 میلیون نفر گردشگر ورودی با درآمد حدود 30 میلیون دلار برسد.

وی با بیان اینکه هند، سنگاپور و تایلند جزو کشورهای آسیایی فعال در حوزه گردشگری سلامت هستند یادآور شد:‌ایران و اردن هم جزو کشورهای اسلامی هستند که زودتر از بقیه کشورها در حوزه گردشگری و سلامت ورود پیدا کردند.

سلطانی‌فر با اشاره به اینکه در سال 2013 سهم گردشگری سلامت درآمد 130 میلیارد دلاری بوده است ادامه داد: سهم کشور ما حدود 500 میلیون دلار بود و امیدواریم با تلاش‌های انجام شده و فرصت‌های جدید سرمایه‌گذاری در آینده نه چندان دور تا پایان دوره اول دولت تدبیر و امید به حدود 3 میلیارد دلار از این درآمد دست یابیم.

وی در پایان با بیان اینکه به دنبال ساماندهی آژانس‌های گردشگری هستیم گفت: در آینده این بخش را ساماندهی جدی‌تری خواهیم کرد.