جهش تولید | جمعه، ۸ اسفند ۱۳۹۹

سن 1.7 میلیون بی‌سواد کشور زیر 50 سال است - نمایش محتوای خبر

 

 

سن 1.7 میلیون بی‌سواد کشور زیر 50 سال است

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان ساری، علی باقرزاده در حاشیه گردهمایی معاونان سوادآموزی کشور که در مجتمع رفاهی سوادآموزی مرکز مازندران برگزار شد در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در ساری، مازندران را از استان‌های باسواد کشور دانست.

وی با اشاره به اینکه اهتمام مسئولان استانی سبب شد تا مازندران در ابعاد مختلف آموزشی سرآمد کشور باشد، افزود: بسیاری از خلاقیت‌های آموزشی از مازندران به بقیه استان‌ها منتشر می‌شود.

معاون وزیر آموزش و پرورش مازندران را در اجرای طرح و برنامه‌های سوادآموزی رو به رشد دانست و ادامه داد: مازندران به لحاظ توریسم‌پذیر بودن و فصل کشاورزی در 6 ماهه نخست سال با وقفه آموزشی در بخش سوادآموزی مواجه است.

وی بیان داشت: در 6 ماه دوم سال روند آموزشی و اجرای برنامه‌ها به درستی تعقیب می‌شود.

باقرزاده درباره اجرای برنامه‌های سال جاری برای پوشش 100 درصدی بی‌سوادان کشور گفت: به صفر رساندن بی‌سوادان زیر 30 سال تا پایان برنامه پنجم امکان‌پذیر است.

وی با اشاره به اینکه برای تحقق پوشش 100 درصدی بی‌سوادان کمتر از 30 سال سه برنامه کلان در نظر گرفته شد، تصریح کرد: انسداد ورودی بی‌سوادان، زیر پوشش بردن کودکان در مدارس، زیر پوشش بردن افراد 10 تا 20 سال و اجرای طرح با سواد کردن خانواده دانش‌آموزان از برنامه‌های ما محسوب می‌شود.

معاون وزیر آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: افراد 10 تا 20 سال در فاز نخست جمعیت 300 هزار نفری را به خود اختصاص دادند که تا پایان امسال انجام و در فاز بعدی 350 هزار نفر را شامل می‌شود که در سال 94 زیر پوشش سوادآموزی قرار می‌گیرند.

این مسئول برنامه‌ریزی برای شناسایی بی‌سوادان را تکمیل پایگاه اطلاعاتی عنوان کرد و گفت: مشخصات جمعیت 55 میلیونی زیر 50 سال احصا شد تا با مستندات قابل قبول اظهار نظر شود.

وی با بیان اینکه تاکنون آمار بی‌سوادان به صورت خود اظهاری بود، بیان داشت: آمار افراد بی‌سواد براساس پایگاه اطلاعات ثبتی یک میلیون و 700 هزار نفر افراد زیر 50 سال است.

باقرزاده افزود: 700 هزار نفر از افراد بی‌سواد تجربه حداقل یک دوره آموزش رسمی و یا سوادآموزی را داشتند که در حال حاضر از مهارت کافی برخوردار نیستند.

وی با اعلام اینکه بالاترین درصد افراد باسواد در استان‌های مازندران، تهران، البرز، اصفهان و سمنان است، یادآور شد: آذربایجان غربی، سیستان و بلوچستان، کرمان، خراسان شمالی و کردستان بالاترین افراد بی‌سواد را دارند.

باقرزاده افزود: در حال حاضر شاخص باسوادی پوشش 100 درصدی است و مانند گذشته جشن باسوادی با 97 درصد در روستاها و مناطق برپا نمی‌شود.

وی درباره تالیف کتاب‌های درسی دوران سوادآموزی گفت: بیشتر کتاب‌های درسی این دوره آموزشی جدیدالتالیف است اما در رویکرد جدید کتاب برای مخاطبان خاص مانند زنان، کارگران، کشاورزان و خدمات در حال تولید است.

باقرزاده ادامه داد: تاکنون تالیف کتاب‌ها با رویکرد بومی نبود البته هر استانی می‌تواند با نگاه بومی کتابی را تالیف و به چاپ برساند.

وی با اشاره به اینکه براساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی ما مکلف به آموزش و زیر پوشش بردن افراد بی‌سواد زیر 50 سال است، افراد بی‌سواد بالای 50 سال براساس درخواست خود می‌توانند از دوره‌های آموزشی سوادآموزی استفاده کنند.

رئیس سازمان سوادآموزی کشور از افزایش 24 درصدی بودجه این سازمان در سال جاری نسبت به سال قبل خبر داد و یادآور شد: امسال بودجه مصوب ما 250 میلیارد تومان است.

وی افزود: 95 درصد بودجه سازمان بین استان‌ها تقسیم و بقیه برای پشتیبانی و تولید کتاب اختصاص می‌یابد.

باقرزاده با اشاره به اینکه استان‌هایی که آمار بی‌سوادی کمی دارند با افزایش اعتبار در بخش سرانه مواجه هستند، اظهار داشت: سرانه آموزش هر بی‌سواد در استان 500 هزار تومان است که از مهر ماه امسال به 645 هزار تومان افزایش می‌یابد.