جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۰ فروردین ۱۳۹۹

سند دیابت در مازندران رونمایی می‎شود/مبتلا بودن 80 درصد دیالیزی‌ها به دیابت - نمایش محتوای خبر

 

 

سند دیابت در مازندران رونمایی می‎شود/مبتلا بودن 80 درصد دیالیزی‌ها به دیابت

معاون فنی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران از رونمایی به‎زودی «سند دیابت» در این استان خبر داد و گفت: 80 درصد تخت‎های دیالیز در این استان را بیماران دیابتی اشغال کرده‎اند و این آمار، نگران‎کننده است.

سند دیابت در مازندران رونمایی می‎شود/مبتلا بودن 80 درصد دیالیزی‌ها به دیابت

نادر آهنگر در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری فارس از مازندران اظهار کرد: براساس بررسی‌های «استپس» که مطالعاتی را در بخش سلامت کشور انجام می‎دهد، 80 درصد مردم ایران، میزان پنج وعده سبزی و سه بار میوه در طول روز را رعایت نمی‎کنند که در مازندران نیز به همین میزان است.

وی با بیان اینکه منظور از سبزی، گروه سبزیجات است، افزود: انواع سبزی‎ها اعم از سبزی‎هایی که به‎طور عام به آنها سبزی خوردن گفته می‎شود، سبزی غذا (قورمه، کوکو سبزی و ...)، سبزی‎های نارنجی، انواع فلفل و کلم نیز در این لیست قرار دارند که برای میزان مصرف آنها واحد خاصی در نظر گرفته نشده است، لذا از واژه «بار» استفاده کردیم تا برای همه مردم ملموس باشد.

معاون فنی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران ادامه داد: در بحث میوه‎جات نیز تأکید بر مصرف میوه‎های فصل است و به‎دلیل ارزش غذایی فیبر در میوه‎ها، بهتر است که کمتر از آب‌میوه استفاده شود.

آهنگر با بیان اینکه کمپین تغذیه سالم در سراسر کشور از ابتدای بهمن‎ماه آغاز و به‎مدت دو هفته ادامه دارد، اظهار کرد: به‎دلیل وجود آمار بالای چاقی و تغذیه نامناسب در مازندران، مدت کمپین در این استان به یک‎ماه افزایش یافته است.

* رونمایی از سند دیابت در مازندران

وی در بخش دیگری از گفت‌وگو با اشاره به اینکه مازندران رنکینگ سوم را در دیابت دارد و معضل مهمی در حوزه سلامت است، گفت: در روز پنج‎شنبه هفته جاری سند دیابت مازندران رونمایی می‎شود که در این سند، ‌کارگروه‌هایی اعم از مشارکت، سبک زندگی، سرطان، دیابت و قلب و عروقی، اطلاعات و یافته‌های خود را درباره وضعیت دیابت در این استان و راهکارهای پیشگیری و مقابله با آن ارائه دادند که یکی از کارگروه‎ها با حضور حوزه‎های وزارتی، سازمان‎های مردم‌نهاد، متخصصان حوزه دیابت، شهرداری‌ها و پزشکان عمومی است.

معاون فنی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران بیان کرد: دیابت به‌عنوان معضل قرن، نسبت به بار بیماری‌ها با تفاوت بسیار بالایی همراه است که تا برآورد پنج میلیون مرگ سالانه منتسب به این بیماری است و میزان بروز آن، به‌ازای هر 11 نفر یک نفر است.

این مسؤول ادامه داد: با ادامه این روند، به‌نظر می‎رسد که تا سال 2025 به‌ازای هر 10 نفر یک دیابتی داریم و به همین میزان نیز بیماران پِردیابتیک(مستعد دیابت) هستند.

* دیابت در خانم‌ها 2.5 برابر بیشتر از مردان است

آهنگر با اعلام اینکه دیابت در خانم‌ها 2.5 برابر بیشتر از مردان است، خاطرنشان کرد: در مازندران حدود 44 هزار فرد مبتلا به دیابت در روستاها و شهرهای زیر 20 هزار و حدود 60 هزار دیابتی در مناطق شهری بالای 20 هزار جمعیت شناسایی شدند.

وی ادامه داد: البته افرادی نیز در برنامه غربالگری نیامده‌اند و به بیانی دیگر، 50 درصد مردم از دیابت خود اطلاع ندارند، لذا با احتساب شیوع 6 تا 7 درصدی آن در جمعیت مازندران، رقمی بالاتر از 100 هزار نفر دیابتی دیگر در این استان قابل پیش‎بینی است.

* 80 درصد افراد دیالیز، از دیابتی‌ها هستند

معاون فنی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با بیان اینکه دیابت هزینه سنگینی را بر فرد و جامعه تحمیل می‎کند، گفت: بیشترین ضریب اشغال تخت‎های دیالیز مربوط به بیماران دیابت است که این رقم به 80 درصد می‎رسد.

این مسؤول با اشاره به پایین‌آمدن سن دیابت در افراد جامعه بیان کرد: در گذشته انتظار داشتیم که این رقم از 50 سال به بالا باشد اما اکنون به حدود 30 سال رسیده است.

وی اظهار کرد: حتی کودکان چاق نیز مستعد دیابت هستند و در کنار آنها بحث دیابت در نو زادن را  داریم که طبقه‎بندی جداگانه‎ای دارد و البته میزان آن اندک است.

آهنگر با تأکید بر اینکه چربی‎خوری و پُرخوری در کنار کم‎تحرکی از عوامل تشدیدکننده دیابت و بیماری‎های قلبی عروقی است، افزود: هنوز الگویی درباره اینکه روزانه باید 30 دقیقه ورزش کنیم را نداریم و اکنون در ریزفاکتورها ازجمله کم‌تحرکی و چاقی در مازندران رتبه اول و در دیابت رتبه سوم را داریم.

* کار در خانه، فعالیت ورزشی نیست

معاون فنی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران بیان کرد: افرادی که در حوزه سلامت و بیمه‎گری هستند باید با حساسیت بیشتری خدمات ارائه کنند؛ هزینه‌های تشخیص دیابت برای بیماران کمرشکن بوده و بیمه‎گرها باید پوشش بیمه‎ای خوبی داشته باشند، بحث آموزش نیز تأثیر زیادی در کاهش عوامل خطر در حوزه سلامت دارد.

این مسؤول با بیان اینکه بیشترین مشکل در بحث دیابت، بانوان هستند زیرا محدودیت‎های خاص خود را دارند، تصریح کرد: کار در خانه یک فعالیت ورزشی نیست، زیرا تنها حجم کمی از کالری را می‎سوزاند و باید به این قشر از جامعه آموزش داده شود که چگونه باید با تحرک و ورزش مداوم و افزایشی، سلامت خود را تضمین کنند.

وی در پایان گفت: شهرداری‌ها، فرمانداری‌ها، بهزیستی و هلال احمر در کنار دانشگاه علوم پزشکی باید پای کار بیایند تا از عوامل خطر کم کنیم.