جهش تولید | جمعه، ۸ اسفند ۱۳۹۹

سطح زیر کشت 5.7 هکتاری گل نرگس در ساری - نمایش محتوای خبر

 

 

سطح زیر کشت 5.7 هکتاری گل نرگس در ساری

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ساری گفت: 5.7 هکتار از زمین های کشاورزی این شهرستان زیر کشت گل نرگس رفته است.

سطح زیر کشت 5.7 هکتاری گل نرگس در ساری

به گزارش روز چهارشنبه روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی مازندران ، طهمورث قاسم نژاد اظهار کرد : برداشت گل نرگس در منطقه زمین های شیبدار و کم بازده روستای امره شهرستان ساری از اوایل آذر در حال انجام می باشد.
وی سطح زیر کشت گل نرگس این شهرستان را 5.7 هکتار با تولید حدود چهار میلیون شاخه اعلام و ادامه داد: اکثر سطح زیر کشت گل نرگس بین باغات سیاه ریشه و مرکبات می باشد که ضمن استفاده بهینه از این زمین ها، از نظر اقتصادی درآمد بیشتری عاید بهره برداران می گردد.
استان مازندران در تولید درخت و درختچه های زینتی مقام نخست و در تولید گل های زینتی مقام دوم کشور را دارد و حدود 90 درصد تولید گل های گلخانه ای و زینتی مازندران در غرب استان تولید می شود.
طبق آمار منابع رسمی، سالانه حدود 235 میلیون گل و گیاه زینتی و 38 میلیون درختچه به ارزش تقریبی 200 میلیارد تومان در مازندران به صورت اصله، شاخه، گلدان، بوته و پیاز تولید می شود.
به گفته مسوولان بین پنج تا هفت درصد گل و گیاه تولیدی این استان صادراتی است.
برخی آمارها نشان می دهد که حدود 12 درصد از تولیدات گل و گیاه مازندران به ضایعات تبدیل می شود که نبود سامانه مناسب حمل و نقل، بسته بندی نامناسب، بازاریابی ضعیف، نبود نمایشگاه دایم، نبود هماهنگی های بین بخشی، ضعف تشکیلاتی اتحادیه گل و گیاه زینتی، ناشناخته بودن بازار هدف و ضعف دانش صادرکنندگان از فنون بازاریابی بین المللی از جمله دلایل آن عنوان شده است.
16 درصد گل و گیاه کشور یعنی سالانه 160 میلیون شاخه و اصله و گلدان گل در 600 هکتار فضای بسته گلخانه ای و باز در استان مازندران تولید می شود.یی صورت گرفته است.

مازندران دارای 460 هزار هکتار اراضی زراعی و باغی است.