رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۲۹ بهمن ۱۳۹۸

سروی در مه - نمایش محتوای صدا

 

 

سروی در مه

در سال 1330 در یکی از محله های لنگرود (انزلی محله) در خانواده ای مذهبی پسری چشم به جهان گشود که او را علی نامیدند . علی در سن 6 سالگی وارد دبستان شد و در سال سوم بود که پدرش را از دست داد و این در شرایطی بود که خانواده از نظر بظاعت مالی وضع بسیار بدی داشت و علی از همان زمان همراه با دیگر اعضای خانواده با دست فروشی و کار در مکان های مختلف به امرار معاش خانواده و تامین هزینه های تحصیل کمک می کرد . علی در زمان تحصیل ، ایام بیکاری را کار می کرد و بدین طریق به تحصیلات خود ادامه می داد و به خانواه در امرار معاش کمک می کرد . وی در سال 1347 موفق به اخذ دیپلم در رشته ریاضی شد و با این توصیف که او در طول دوران تحصیل از دانش آموزان موفق و برتر مدرسه بود در سال 1348 در کنکور شرکت کرد و در دانشگاه علم و صنعت تهران در رشته مهندسی عمران (راه و ساختمان) پذیرفته شد و همزمان با درس خواندن کار هم می کرد.

علی در تمام دوران نوجوانی و جوانی خود هیچگاه از نماز و روزه و مطالعه دوری نمی کرد و مجلات علمی و کتب مذهبی مانند قرآن ، نهج البلاغه و کتاب های استاد شهید مطهری و دکتر شریعتی را مطالعه می کرد و در سال 1354 موفق به اخذ مدرک لیسانس در رشته راه و ساختمان شد .

فعالیتهای سیاسی وی در دوران دانشگاه شروع شد و در مجالس و محافل مذهبی شرکت می کرد و با گروه های مذهبی به صورت مخفیانه همکاری می کرد . وی پس از پایان تحصیل به خدمت سربازی رفت و پس از اتمام دوران خدمت در سال 57 به نوشهر محل زندگی اش برگشت و دفتر نقشه کشی راه و ساختمان را دایر کرد و در یکی از ادارات مشغول به کار شد . سال 57 اوج فعالیتهای سیاسی و مذهبی معقولی در چالوس و نوشهر بود ، و پس از پیروزی انقلاب اسلامی مسئولیت جهاد سازندگی نوشهر را بر عهده گرفت . در اوایل سال 60 از طریق سپاه چالوس یک دوره دوماهه نظامی را دید و سپس عازم مناطق جنگی شد و پس از آن او اکثر اوقات را در جبهه بود و مدتی را در محل کارش در دفتر عمران فرمانداری نوشهر گذراند . شهید علی مهدی معقولی رفتن به جبهه و کمک کردن به رزمندگان را از واجبات می دانست بدین دلیل در عملیات ولفجر 1تا6 و رمضان شرکت کرد و اکثر خاکریزهای جنوب و احداث پل های تک نفره در طول جنگ از ابتکارات وی بود . وی در طول این مدت مسئول واحد مهندسی رزمی لشکر 25 کربلا بود و با نشان دادن نبوغ و ابتکارات مهم در قرارگاه خاتم الانبیاء عهده دار مسئولیت واحد مهندسی رزمی شد و یکی از مهندسین در ساختن پل معروف خیبر در عملیات خیبر بود .

 مهندس معقولی پیوسته در گمنامی می زیست و همه کارها را برای رضای خدا و برای اسلام انجام می داد و سرانجام در عملیات خیبر در شب جمعه 12/12/62 پس از انجام مراسم پر فیض دعای کمیل با یاران خداحافظی کرد و به سوی خط رفت تا راهی برای عبور لشکریان در جزیره مجنون بیابد و با موفقیت این کار را انجام داد ولی این سردار رشید اسلام در ساعت 3 بامداد ندای حق را لبیک گفت و به سوی معشوق شتافت .

عوامل برنامه :

نویسنده :عاطفه مکاری

کارگردان:رضا اکبری

صدابردار:سامی یوسفی

افکتور:نعمتیان – بوی افراز

صداپیشگان:شیدایی فر- پناهی – عرب – لشگری – اکبری

 پربيننده ترين توليدات راديو

جدیدترین تولیدات رادیو