جهش تولید | چهارشنبه، ۲۰ فروردین ۱۳۹۹

سرمایه‌گذاری خارجی در حوزه معدن مازندران جذب شود - نمایش محتوای خبر

 

 

سرمایه‌گذاری خارجی در حوزه معدن مازندران جذب شود

به گزارش خبرگزاری فارس از ساری به نقل از روابط عمومی خانه صنعت، معدن و تجارت مازندران، اعضای هیئت مدیره انجمن معدن خانه صنعت و تجارت استان نشست مشترکی را با محمدپور رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران برگزار کردند.

عضو هیئت مدیره و رئیس انجمن معدن خانه صنعت، معدن و تجارت مازندران در این نشست خاطرنشان کرد: در مازندران منابع معدنی زیادی وجود دارد و همچنین منابع انسانی و تخصص‌های مربوط نیز در استان موجود است.

نصرالله صدرزاده یادآور شد: برای بهره‌برداری و ایجاد اشتغال در این زمینه نیازمند حمایت همه سازمان‌های ذیربط از جمله اداره کل منابع طبیعی هستیم.

وی گفت: انتظار ما این است که همه دستگاه‌ها و ارگان‌ها نظیر سازمان صنعت، معدن و تجارت حمایت لازم را داشته باشند چرا که متولی پایه اصلی و قلب اقتصادی استان است.

صدرزاده تصریح کرد: در برداشت اولیه با بهره‌برداری معادن به طور طبیعی محیط اطراف به صورت جزیی خراب می‌شود اگرچه بخش قابل توجهی از بهره‌برداری‌های معادن در زیر زمین اتفاق می‌افتد اما همان معادن استخراج شده تبدیل به پل، ساختمان و سایر ساخت‌وسازهای زیبا و مقاوم می‌شود.

نائب رئیس انجمن معدن مازندران هم در این نشست با بیان اینکه مشکلات و چالش‌های معدن استان جدی و قابل ملاحظه است، عنوان کرد: دلیل آن این است که با چندین اداره از جمله ادارات  محیط زیست، منابع طبیعی، آب منطقه‌ای و راه و ترابری سر و کار داریم.

یدالله عبدی افزود: معدن‌داران بیشترین گلایه را از اداره کل منابع طبیعی دارند که این نگاه معدن‌داران را دچار معضلات و موانع جدی کرده است.

نائب رئیس انجمن معدن مازندران یادآور شد: توقع ما با نامگذاری امسال توسط مقام معظم رهبری به عنوان سال اقتصاد با عزم ملی و مدیریت جهادی از سازمان‌ها و مسئولان بسیار بالا رفته و خواهش ما این است که چند مشکل اصلی در سال 93 از جمله منابع طبیعی و معارضان محلی مورد توجه جدی و واقعی قرار گیرد.

عضو هیئت مدیره انجمن معدن مازندران هم خطاب به رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران گفت: متأسفانه در ایران بیشتر موانع بعد از شروع سرمایه‌گذاری یک به یک به دنبال هم ظاهر می‌شود و بسترهای خوبی برای این امر آماده نیست با آنکه معدن‌داران  از مال و امنیت و آسایش خانواده خود می‌گذرند و طاقت‌فرسا زحمت و مرارت می‌کشند اما رضایت چندانی از این سرمایه‌گذاری ندارند.

عضو دیگر هیئت مدیره انجمن معدن مازندران درخواست اجرایی شدن تفاهم‌نامه واگذاری خدمات و تفویض اختیارات سازمان صنعت، معدن وتجارت مازندران به خانه صنعت، معدن و تجارت و انجمن‌های تخصصی به ویژه انجمن معدن استان را داشت.

عبدالرضا سرمستی یادآور شد: پیاده‌سازی پنجره واحد معدنی و تشکیل کمیته امنیتی برای حل معضل معارضان محلی نیز پیگیری شود.

رئیس سازمان سازمان صنعت، معدن وتجارت مازندران در این نشست اظهار داشت: در جلسه‌ای که دستگاه‌های اجرایی با احسانی معاون برنامه‌ریزی و اشتغال استاندار مازندران داشتند تقاضا کردم که استان بین اشتغال و معدن‌داری و همچنین منابع طبیعی یکی را برگزیند تا موانع از سر راه سرمایه‌گذاری معدنی برداشته شود.

محمد محمدپور بیان داشت: در آن نشست هماهنگی بین دستگاهی جهت رفع معضلات صنعتی و معدنی را مطرح شد.

محمدپور خواستار جذب سرمایه‌گذاری خارجی در حوزه معدن شد و قول داد فعالیت شورای حل اختلاف معدنی را پیگیری و احیا کند.