سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۳۱ فروردین ۱۴۰۰

سد شهید رجایی - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

سد شهید رجایی

مطالعات ساخت این سد که در سال 1336 شروع شد با شروع عملیات اجرایی آن در شهریور سال 1370 ادامه پیدا کرده و در سال 1375  نیز به پایان رسید. نیروگاه متوسطی که در محل سد شهید رجایی احداث شده است و آب مورد نیاز آن از این سد تامین می‌شود نیز با نام شهید رجایی خوانده می‌شود. این نیروگاه مخزنی-روزمینی که در تیرماه سال ۱۳۸۸ وارد مدار شده با ظرفیت ۱۳/۵ مگاوات می‌تواند سالیانه ۳۱ میلیون کیلووات ساعت انرژی تولید کند.
هدف‌های ساخت سد
کاربری اصلی این سد تامین آب کشاورزی زمینهای اطراف و تامین آب آشامیدنی است. علاوه بر آن نیروگاهی هم برای تولید برق در سد تعبیه شده است.کاربری شاخص دیگه اون هم به عنوان یکی از جاذبه های تفریحی و اقامتی منطقه است. به طور کلی کاربری های این سد به شرح ذیل است :
1. تامین آب کشاورزی اراضی دشت تجن
2. تامین محل تفرج منطقه ای
3. کنترل تغیان و جلوگیری از خسارات ناشی از سیل
4. تامین آب آشامیدنی ساکنین محدوده طرح
5. تولید برق
این سد در سال 1379 برای بازدید مسافرین و گردشگران آماده شد، محیط اطراف و رودخانه آن به منظور گردش و اقامت مخصوصا برای افراد تور بسیار مناسب است، از جمله امکانات گردشگری در این محیط می‌توان به اقامت شبانه در کنار رودخانه تجن و در دهکده آرامش ، قایقرانی ، اسکی روی آب ، اتوبوس دریایی ، پدالو  در اسکله شیرین رود، بازدید از تاج سد با گرفتن بلیط در روزها و نیز ماهیگیری نام برد. وجود ویلاهای دو خوابه، چهار خوابه، اردویی، سالن‌های اجتماعات سر پوشیده و روباز، رستوران‌ها و سالن‌های غذا خوری به سبک‌های مختلف، زمین ورزش و پارک بازی، پیست تپه پیمایی و جنگل نوردی ، آلاچیق از دیگر امکانات و پتانسیل‌هایی است که این مجتمع تفریحی، سیاحتی برای استفاده گردشگران تدارک دیده‌است .

 The Shahid Rajayi Dam, also called Soleymaan Tangeh Dam, is located 45 kilometers away on the Southwest of Sari, the capital city of Mazandaran Province in North of Iran. The construction of the dam began in 1991 and was completed in 1996. Besides supplying water for agriculture around the city, the Shahid Rajayi Dam produces over 30 million kilowatts power each year. The environment around the dam is also very beautiful and many tourists visit the beauty of nature and spend enjoying time together. It has moderate climate and accommodation is ready for visitors at the site.

 تازه ها