جهش تولید | دوشنبه، ۱۱ اسفند ۱۳۹۹

سجاده و سحر - نمایش محتوای صدا

 

 

سجاده و سحر

 

تهیه کننده: فرهاد قلی‌نژاد

نویسنده متن برنامه: فرهاد قلی نژاد – لطف الله سعیدی فر

گوینده: رضا دلدار

گزارشگران: کریم سلمانپور.

گوینده آیتمی: میلاد شوکاییان 

صدابرداران: شهرام حق شناس ، سامی یوسفی ، علیرضا میرقربان نژاد ، احمد حسن نژاد ، خانم رقیه محسن تبار

 

سجاده و سحر عنوان برنامه ایست ویژه سحرهای ماه مبارک رمضان به تهیه کنندگی فرهاد قلی نژاد به تعداد 30 برنامه 90 دقیقه ای به صورت زنده پخش خواهد شد .
راديو به‌عنوان یکی از رسانه‌های اثرگذار و فرهنگ‌ساز، نقش بسيار مهمّي در راهبري جامعه به سوي اهداف مورد نظرِ اجتماعي، سياسي، فرهنگي و اقتصادي دارد که بايد با برنامه‌ريزي دقيق در امور برنامه‌سازي، اين نقش را به بهترين شکل، ايفا نمايد. بنابراين برنامه‌سازانِ آن، برآنند تا با در نظر گرفتن شرايط اجتماعي، مقتضيات زماني و نيازهاي مخاطبين خود، برنامه‌هايي شايسته‌ي فهم و باور مخاطبان خود ارايه نمايند. ویژه‌برنامه‌ي «سحرگاهی» ماه مبارک رمضان يكي از برنامه‌هايي است که برای مردم شریف و متدیّن مازندران در هنگام سحر، تهیّه، تولید و پخش می‌شود.
با توجّه به اهمیت ماه مبارک رمضان و تأثیرِ آن بر سبکِ زندگیِ اسلامی - ایرانی؛ و از آنجا که فضایل و ویژگی‌های این ماهِ بزرگ، در متون دینی و آموزه‌های مکتبی بزرگان مذهبی، غیر قابل کتمان است، ضرورت پرداختن به این مهم، مفهوم می‌یابد. بنابراین باید این ماه را بیش از پیش قدر دانسته و با ایجاد فضایی آکنده از معنویت و شکر، ذهن و زبان مخاطبان همگام با رسالت رسانه‌ای، هدایت شود. چرا که این ماه، ماه بسیار پر فضیلتی است و با ماه‌های دیگر قابل مقایسه نیست، چنانچه رسول گرامی اسلام فرمودند: «لما حضر شهر رمضان سبحان الله! ماذا تستقبلون؟! و ماذا یستقبلکم؟! قالها ثلاث مرات» (سبحان الله! به پیشواز عجب ماهی می‌روید؟! و عجب ماهی به شما روی می‌آورد؟! و این را سه بار تکرار فرمودند).
اهداف طرح:
ایجاد فضای معنوی، برای مخاطبان رادیو، با توجّه به حجم مخاطبان این رسانه در هنگام سحر، تبیین و تشریح فلسفه‌ی روزه و نیایش در ادیان الهی، به ویژه در دین مبین اسلام و تبیین رهاوردِ فردی و اجتماعی این فریضه‌ی الهی ، تشریح ابعاد معرفتی و حکمیِ دین، در قیاس با ابعاد احساسی و عاطفیِ آن، به منظور ایجاد ارتباط بیشتر جوانان و نواندیشان با فلسفه‌ی دین و رستگاری ، ترویج ابعاد اجتماعیِ دین، از جمله ساده‌زیستی، اطعام، همدلی و توجّه به سلامت مردم، برپایه‌ی موازین دینی و بنیان‌های علم پزشکی ، معرفي مشاهير، بزرگان و چهره‌هاي اثرگذار فرهنگي، دینی و مذهبی مازندران و تبیین پیامِ آنان ، آشنايي با آداب و آيين‌هاي سنّتي مازندران كه در هنگام سحر در شهرها و به خصوص روستاهاي مازندران برگزار مي‌شود. 


آیتمهای برنامه :
متن ، گزارش ، مناجات ، بخش کارشناسی  ، مناجات‌های عرفانیِ محلی و فارسی، ترویج فرهنگ اطعام به نیازمندان ، رمضان در ادبیات ، ترویج فرهنگ کار و تلاش

سال تولید: سال 1397


جواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ
از برنامه های خوبتون سپاس جابر ۱۳۹۷/۰۷/۱۹ ۰۹:۱۵

جابر
از برنامه های خوبتون سپاس
0 (0 آرا)
پست شده در ۱۳۹۷/۰۷/۱۹ ۰۹:۱۵

پربيننده ترين توليدات راديو

جدیدترین تولیدات رادیو