جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۰ اسفند ۱۳۹۹

سامانه قرق و چرا در 200 هکتار از مراتع تنکابن اجرا شد - نمایش محتوای خبر

 

 

سامانه قرق و چرا در 200 هکتار از مراتع تنکابن اجرا شد

به گزارش خبرنگار مهر، حسن خانی الموتی بعد از ظهر سه شنبه در گفتگو با خبرنگاران با بیان اینکه حوزه مدیریت چرا در این شهرستان در حدود 40 هزار هکتار است افزود: یکی از امور مهم در احیا و گسترش دام‌داری در مراتع، تامین آب برای این مناطق است و برای تحقق این هدف 15 دستگاه آبشخور در مراتع نصب شد.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان تنکابن با اشاره به توزیع هشت کلاف لوله 200 متری پلی‌اتیلنی بین دام‌داران منطقه گفت: از این لوله‌ها که 2.5 سانتی‌متر قطر دارند برای انتقال آب از چشمه‌ها به مراتع استفاده می‌شود.

خانی الموتی تاکید کرد: جایگاه اصلی دام در مرتع است نه جنگل و وجود دام در مرتع، در صورتی که مازاد بر ظرفیت چرا نباشد برای احیای مراتع مفید هم است.

وی بیان داشت: فصل چرا در مراتع منطقه از 20 خرداد تا آخر شهریور است و از دام‌داران می‌خواهیم با رعایت ظرفیت چرا که حدود دو واحد دامی در هر هکتار است به حفظ مراتع و بهره‌برداری پایدار کمک کنند.

حوزهٔ منابع طبیعی شهرستان تنکابن با 160 هزار هکتار مساحت دارای 79 هزار هکتار جنگل و 61 هزار هکتار مرتع است و مجموع مساحت آبادی‌ها و مستثنیات آن نیز در حدود 20 هزار هکتار برآورد می‌شود.