جهش تولید | جمعه، ۱۴ آذر ۱۳۹۹

ساماندهی بین برداشت قانونی و غیرقانونی شن و ماسه از رودخانه‌های مازندران - نمایش محتوای خبر

 

 

ساماندهی بین برداشت قانونی و غیرقانونی شن و ماسه از رودخانه‌های مازندران

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان ساری به نقل از روابط عمومی دادگستری استان مازندران حجت‌الاسلام اسدالله جعفری در جلسه حفظ حقوق بیت‌المال اظهار داشت: برای حفظ حقوق بیت‌المال باید عاشورایی عمل کنیم.

این مسئول خاطرنشان کرد: واقعه عاشورا تنها یک حادثه تاریخی نیست و یک فرهنگ است که باید در تمام اعصار از آن درس گرفت، در حفظ و صیانت از حقوق بیت‌المال و جلوگیری از دست‌اندازی و سوءاستفاده برخی متجاوزان عاشورا درس‌های زیادی برای گفتن دارد.

دادستان ساری در ادامه با اشاره به مشکلاتی که در حوزه برداشت شن در سطح رودخانه‌های مازندران وجود دارد، تصریح کرد: برای ساماندهی برداشت‌های غیرمجاز شن و ماسه از بستر و حریم رودخانه‌ها باید اقدامات جدی‌تر انجام شود.

وی یادآور شد: در برداشت غیرمجاز شن از رودخانه تغییر کاربری، تخریب رودخانه‌‍‌ها و حیف و میل بیت‌المال وجود دارد که ساماندهی آن می‌تواند در صیانت از انفال در حوزه منابع طبیعی موثر باشد.

در ادامه رئیس‌کل دادگستری استان مازندران بر حفظ منابع طبیعی و ملی کشور از طریق قانون‌گرایی مسئولان تاکید کرد و گفت: با همکاری مسئولان شورای حفظ حقوق بیت‌المال، بستر قانونی برای صیانت از منابع طبیعی در استان فراهم شده است.

حجت‌الاسلام محمدعلی تقوی‌فرد یادآور شد: آنچه در مازندران به عنوان محور اصلی باید مورد توجه قرار گیرد مسئله حفظ منابع‌ طبیعی، جنگل، دریا و حراست از اراضی کشاورزی و باغی است.

رئیس شورای حفظ حقوق بیت‌المال در مازندران در ادامه افزود: با وجودی که اسلام بحث مالکیت شخصی را بسیار محترم شمرده و در چارچوب این مالکیت رفتارها را توضیح داده است، گفت: موضوع منابع طبیعی متعلق به همگان است و حفظ حریم آن از وظایف حاکمیت به شمار می‌رود.

وی با اشاره به اینکه در قانون یکی از وظایف اساسی حاکمیت جلوگیری از هدر رفت منابع طبیعی و  جلوگیری از اتلاف سرمایه ملی و زیست‌محیطی است، گفت: همه باید خود را ملزم به اجرای قانون بدانیم.

{jcomments off}