سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۲ فروردین ۱۴۰۰

سالانه 610 هزار هکتار زمین در مازندران زیر کشت می‌رود - نمایش محتوای خبر

 

 

سالانه 610 هزار هکتار زمین در مازندران زیر کشت می‌رود

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی مازندران زمین‌های تحت کشت زراعی و باغی استان را 478 هزار هکتار اعلام کرد و گفت: با ضریب کشت 1.4، سالانه 610 هزار هکتار زمین زیر کشت قرار می‌گیرد.

سالانه 610 هزار هکتار زمین در مازندران زیر کشت می‌رود

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان ساری، حسن عنایتی ظهر امروز در جلسه ستاد توسعه کشت کلزا که در سازمان جهاد کشاورزی مازندران برگزار شد اظهار کرد: مازندران با توجه به دارا بودن ذخایر طبیعی و شرایط اقلیمی و آب و هوایی خاص به سه منطقه کوهستانی، میان‌بند و دشت تقسیم شده و از قطب‌های مهم کشاورزی کشور محسوب می‌شود.

وی، زمین‌های تحت کشت زراعی و باغی استان را 478 هزار هکتار اعلام کرد و افزود: با ضریب کشت 1.4، سالانه 610 هزار هکتار زمین زیر کشت قرار می‌گیرد.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی مازندران خاطرنشان کرد: کلزا از گیاهان روغنی است که دانه آن حاوی 40 تا 48 درصد روغن و 35 تا 40 درصد پروتئین است.

عنایتی ادامه داد: تجربیات کشت کلزا در دو دهه اخیر در کشور نشان داده است که زراعت این محصول در تناوب با غلات و برخی از محصولات دیگر علاوه بر مزایایی مانند کاهش جمعیت علف‌های هرز و کاهش آفات و بیماری‌ها، باعث افزایش عملکرد و پایداری تولید می‌شود.

وی افزود: شروع کشت کلزا در مازندران در اوایل دهه هفتاد در سطح نیم هکتار به صورت مزرعه نمایشی ترویجی آغاز شد و این سطح در دهه هشتاد به 35 هزار هکتار با تولید 48 هزار تن رسید.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی مازندران به سطح زیر کشت کلزا در مازندران در مقایسه با کشور اشاره کرد و گفت: سطح زیر کشت این محصول در کشور 39 هزار و 906 هکتار و در مازندران 4 هزار و 154 هکتار در سال زراعی گذشته بوده است.

عنایتی به مهم‌ترین عوامل کاهش سطح زیر کشت و تولید کلزا اشاره کرد و افزود: وجود رقیب جدی برای محصولات زراعی، توسعه باغات در زمین‌های کشاورزی با توجه به حمایت های ویژه، شرایط نامناسب آب و هوایی، آبگرفتگی زمین‌ها و  زه آب بالا در اراضی جلگه‌ای، عدم پراکنش مناسب بارندگی، ترویج و توزیع بذور سنواتی و بالا بودن قیمت بذر هیبرید از جمله دلایل کاهش سطح زیر کشت این محصول است.

وی ادامه داد: وجود علف‌های هرز غیرقابل کنترل شیمیایی علی‌رغم مبارزه مکانیکی متعدد و پر هزینه، کم تاثیر و پایین بودن کیفیت برخی سموم، نگرانی شالیکاران از عدم تامین آب کافی برای زراعت اصلی برنج در فصل بهار، جایگزینی کشت مجدد و پرورش رتون در سال‌های اخیر، افزایش ناچیز قیمت خرید تضمینی دانه کلزا نسبت به سال قبل در قیاس با زراعت گندم و کمبود ماشین‌آلات و ادوات ویژه کشت کلزا به ویژه بذرکار از دیگر دلایل عدم سطح زیر کشت کلزا بوده است.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی مازندران ساماندهی در امر خرید تضمینی محصول کلزا، افزایش تسهیلات بانکی و پرداخت به‌موقع آن به مبلغ 30 میلیون ریال، معرفی ارقام خیلی زودرس به منظور استفاده و کاشت در اراضی شالیزاری، معرفی سموم علف کش جهت مبارزه با علف هرز پهن برگ خانواده براسیکاسه، تامین ادوات مناسب کاشت کلزا که علاوه بر صرفه‌جویی در مصرف بذر، سبب کاشت یکنواخت و سبز مناسب می‌گردد را از پیشنهادات برای افزایش سطح زیر کشت این محصول عنوان کرد.