سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۳۱ فروردین ۱۴۰۰

سالانه 600 هزار تن شیرخام در مازندران تولید می‌شود - نمایش محتوای خبر

 

 

سالانه 600 هزار تن شیرخام در مازندران تولید می‌شود

به گزارش خبرگزاری فارس ، مجید مختاری دیروز در جلسه کارگروه تخصصی امنیت و سلامت غذایی استان مازندران سهم مازندران در تولیدات شیر خام کشور را 5/5 درصد برشمرد.

وی با اشاره به اینکه 90درصد تولید شیر خام کشور از دام سنگین است، افزود: ایران در سرانه تولید شیر جایگاه 44 جهان را دارد که در این لیست نیوزلند و ایرلند در رده‌های برتر قرار گرفتند.

مدیرکل دامپزشکی مازندران با بیان اینکه 80 درصد شیر تولیدی در مازندران سنتی و 20 درصد نیز صنعتی است، ابراز داشت: این میزان شیر تولیدی در 77 سکوی جمع‌آوری بارگیری می‌شود.

 مختاری با اعلام اینکه ظرفیت تولید اسمی کارخانه‌های لبنی مازندران در مجموع 44 کارخانه است، متذکر شد: ولی در واقع  24 واحد آن فعال است.

وی با اعلام اینکه بیشترین تعداد جایگاه‌های جمع آوری شیر خام استان در آمل و بابل فعالیت دارند، تصریح کرد: جایگاه جمع‌آوری شیرخام استان در سال 88 تعداد 91 واحد بوده اما امروز به 77 واحد رسیده که دلیل اصلی این کاهش عدم کیفیت کافی در کار بوده است.

مختاری تصریح کرد: ساماندهی دامداران باید در دستور کار باشد و تامین اعتبار لازم برای پرداخت غرامت پس از معدوم‌سازی شیرآلوده که بسیار مهم است توسط استانداری انجام شود.