رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۸ اسفند ۱۳۹۸

سالانه 560 هزار تن شیر گاو در مازندران تولید می‌شود - صفحه اصلی.old

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

سالانه 560 هزار تن شیر گاو در مازندران تولید می‌شود

سالانه 560 هزار تن شیر گاو در مازندران تولید می‌شود


رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت: سالانه 560 هزار تن شیر گاو در استان تولید می‌شود.

سالانه 560 هزار تن شیر گاو در مازندران تولید می‌شود

دلاور حیدرپور امروز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان آمل اظهار کرد: در زمینه اصلاح نژاد دام دولت تدبیر و امید برنامه‌های حمایتی مطلوبی در دستور کار قرار دارد و وزارت جهاد کشاورزی نیز با ظرفیت بالا حمایت‌های لازم را از سرمایه‌گذاران انجام می‌دهد.

وی افزود: انتظار می‌رود اتحادیه دامداران استان از ظرفیت‌های لازم بهره‌مند شوند، دامداران از فضای موجود استفاده کرده و در راه گسترش اصلاح نژاد دام‌ها قدم بردارند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران با اعلام اینکه برای تسهیل امور تفاهم‌نامه‌ای با سازمان تحقیقات و آموزش ترویج جهاد کشاورزی ایجاد شد، بیان کرد: براساس این تفاهم‌نامه مجتمع بزرگ گاودشت در حوزه اصلاح نژاد قرار گرفته است.

این مسئول با اشاره به اینکه نژاد دام سیمنتال می‌تواند بسیاری از نیازهای کشور را تأمین کند، ادامه داد: این نژاد 50 سال قبل در اروپا ایجاد شده و فضای خوبی برای رشد آن در ایران فراهم است البته مجتمع دامداری در ساری نیز با رشد و پرورش این نژاد در حال تلاش است.

حیدرپور با اعلام اینکه آب‎وهوا و شرایط اقلیمی مازندران شرایط مطلوبی را برای رشد و پرورش نژاد سیمنتال ایجاد کرده است، خاطرنشان کرد: سیمنتال قابلیت انعطاف‌پذیری خوبی داشته و با محیط سازگار می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در پرورش این نژاد سعی داریم با تغذیه مناسب دست به راندمان بالا بزنیم، گفت: باید گاوهای بومی مازندران را به گاوهای دورگه تبدیل کنیم تا جمعیت گاوهای اصیل را افزایش دهیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران یکی از مشکلات کشاورزان و تولیدکنندگان مازندران را بالا بودن هزینه‌های تولید دانست و تصریح کرد: باید با اصلاح نژاد کاهش هزینه‌ها را شامل شویم تا فعالان این عرصه از ظرفیت‌ها بهره‌مند شوند. کمک به بهره‌ورزی و ایجاد محصولات مرغوب دامی فعالیت دامپروری را در مازندران افزایش می‌دهد.

حیدرپور میزان بهره‌دهی شیر در گاوهای اصیل را حدود 12 برابر بیشتر از نژاد بومی دانست و ادامه داد: بهره‌دهی دورگه‌ها نسبت به اصیل هم به میزان چهار و نیم برابر براورد شده است.

وی با تأکید اینکه تولید شیر گاو در مازندران 560 هزار تن در سال است، گفت: به ازای هر رأس دام اصیل سرانه‌ای به میزان 5/2 تن تولید داریم، هرچند سرانه سالانه تولید شیر در دام دورگه مازندران 900 کیلوگرم و در گاوهای بومی 200 کیلوگرم است.