جهش تولید | دوشنبه، ۱۸ اسفند ۱۳۹۹

سالانه یکهزارو 500 میلیارد ریال در صنعت آب مازندران سرمایه گذاری می شود - نمایش محتوای خبر

 

 

سالانه یکهزارو 500 میلیارد ریال در صنعت آب مازندران سرمایه گذاری می شود

ˈحسین زارعˈ روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا ارزش سرمایه گذاری های صورت گرفته از سوی دولت برای اجرای طرح های توسعه منابع آب مازندران تاکنون را بالغ بر 17 هزار میلیارد ریال ذکرکرد و افزود: این مبلغ اعتبار برای احداث سدها ، شبکه های آبیاری و همچنین طرح های آبرسانی اختصاص یافته است.

وی با اشاره به نقش نماینده عالی دولت در مازندران و همچنین نمایندگان مردم این استان در مجلس شورای اسلامی در تامین منابع مالی برای اجرای طرح های توسعه منابع آب افزود: در یکسال گذشته 22 طرح عمرانی به ارزش 53 میلیارد ریال اعتبار در صنعت آب این استان به بهره برداری رسید.

سرپرست شرکت آب منطقه ای مازندران اظهارداشت: از مجموع سرمایه گذاری صورت گرفته در صنعت آب مازندران در یکسال گذشته 21 میلیارد ریال آن مربوط به هفته دولت سال جاری است که با بهره برداری از طرح های عمرانی ، 18 روستا با 18 هزار خانوار از مزایای آن بهره مند شدند.

زارع گفت: ارزش آب از لحاظ اقتصادی کمتر از نفت نیست و این امر مسوولیت ما را در حفاظت و صیانت از منابع آب دو چندان کرده است.

وی افزود: با تلاش های صورت گرفته طرح های مطلوبی در بخش احداث سدهای مخزنی ، لاستیکی و کانالهای انتقال آب در دست اقدام و بهره برداری است.

وی با با تشریح وضعیت طرح های در دست اجرا از جمله سد گلورد هراز ، میانگین پیشرفت فیزیکی این طرح در زمان حاضر را 72 درصد ذکرکرد و گفـت: با تلاش های صورت گرفتهبخش مهمی ار بدنه این سد احداث شد.

وی ابراز امیدواری کرد با رفع مشکلات مالی این طرح ، بدنه سد گلورد هراز تا پایان سال جاری تکمیل و در فروردین سال آینده نیز رویه بتنی آن آغاز شود تا در سال آینده نیز شاهد رها سازی آب از این طرح باشیم.

وی از سد هراز بعنوان بزرگترین سد در دست اقدام در مازندران نام برد و گفـت: این سد سالانه 650 میلیون مترمکعب آب را تنظیم می کند.

وی افزود: با بهره برداری از سد گلورد علاوه بر تامین یکصد هزار هکتار از اراضی کشاورزی دشت هراز ، مشکلات مربوط به کمبود آب آشامیدنی مردم این مناطق نیز رفع می شود.

مازندران دارای 147 شاخه رودخانه ، یکهزا رو 798 سردهنه کشاورزی ،48 رشته قنات ، هفت هزار و 394 دهنه چشمه و763 قطعه آببندان است.

بیش از 70 هزار حلقه چاه عمیق و نیمه عمیق مجاز در استان مازندران وجود دارد که به طور میانگین سالانه حدود 2/1 میلیارد مترمکعب آب از آنها برداشت می شود.