جهش تولید | جمعه، ۳ بهمن ۱۳۹۹

سالانه زمین های زیادی از حوزه کشاورزی ساری خارج می شود - نمایش محتوای خبر

 

 

سالانه زمین های زیادی از حوزه کشاورزی ساری خارج می شود

به گزارش خبرنگار ایرنا ، ˈ طهمورث قاسم نژاد ˈ روز پنجشنبه در آئین تجلیل از خبرنگاران حوزه کشاورزی افزود: تغییر غیر قانونی کاربری اراضی، عرصه را بر مسوولان کشاورزی استان و شهرستان تنگ کرده است.

وی از وجود 114 حکم قضایی برای قلع و قمع سازه هایی که با تغییر کاربری غیر قانونی در اراضی زراعی و باغی ساخته شده، خبر داد و گفت: این احکام از سال 1385 تا کنون صادر شده که برای اجرای آنها با مشکلات زیادی مواجه هستیم.

قاسم نژاد افزود: به دلیل ناقص بودن قانون تا سال 1385 تغییر کاربری اراضی کشاورزی فقط با جریمه حل و فصل می شد، اما از آن تاریخ به بعد با بازنگری قانون تغییر کاربری ، تخریب و قلع و قمع در دستور کار قرار گرفت.

مدیر جهاد کشاورزی ساری از دهیاران و روستاییان خواست تا بر اساس قانون نسبت به تغییر کاربری اراضی کشاورزی اقدام کنند.

وی بر لزوم همکاری دهیاران با مسوولان جهاد کشاورزی در جلوگیری از تغییر کاربری غیر مجاز اراضی تاکید کرد و گفت: هر چند ارزش زمین های کشاورزی در مقایسه با فعالیت های کشاورزی و تولید محصول فاصله زیادی دارد، اما با توجه به اهمیت امنیت غذایی در کشور و نقش استان مازندران در تولید محصولات کشاورزی، حفظ زمین های زراعی و باغی ضروری است.

وی بر ضرورت حمایت جدی دولت برای اقتصادی کردن فعالیت های کشاورزی تاکید کرد و افزود: زمین های کشاورزی ساری برای انجام فعالیت های کشاورزی مستعد است.

قاسم نژاد به رتبه نخست شهرستان ساری در تولیدات محصولات دامی از جمله گوشت سفید و قرمز در استان مازندران اشاره کرد و گفت: اگر دغدغه کشاورزان از فروش محصولات کاهش یابد، به طور یقین زمین های کشاورزی حفظ خواهد شد.

وی زمین های کشاورزی را فرصتی مهم برای ایجاد اشتغال در استان مازندران دانست و افزود: با اقتصادی کردن کشاورزی، جوانان بیکار را می توان در این بخش جذب کرد.

مازندران با 460 هزار هکتار اراضی زراعی وباغی و با تولید بیش از 70 نوع محصولات کشاورزی در امنیت غذایی نقش مهمی دارد.