جهش تولید | جمعه، ۸ اسفند ۱۳۹۹

ساز و کار لازم برای تجارت خارجی مرکبات مازندران فراهم شود - نمایش محتوای خبر

 

 

ساز و کار لازم برای تجارت خارجی مرکبات مازندران فراهم شود

به گزارش خبرنگار مهر، رضا عظیمی شامگاه شنبه در جلسه بررسی کنسانتره استان در سازمان صنعت و معدن گفت: استان مازندران در محصولات کشاورزی بجز گندم رتبه اول کشور را داراست.

وی افزود: طراحی و برنامه ریزی محوری ما حول گردش کیفی محصولات است و به لحاظ گردش اقتصادی باید صادرات مرکبات ارزش بالایی داشته باشد.

عظیمی افزود: مرکبات در غرب استان به دلیل کشت سنتی ریز و مناسب آبگیری است که همین امر عدم پیشرفت کشاورزان را در غرب استان را به دنبال داشته است.

وی با اشاره به اینکه رسیدن  میانگین تولید مرکبات به 25 تن معظل بزرگی برای استان است افزود:باید سازوکار بازار و تجارت خارجی  فعال گردد و برای 4 سال آینده باید برنامه ریزی گردد تا تولید مرکبات به 35 تن در هر هکتار برسد.

این مسول بیان داشت: با توجه به نداشتن سورتینگ و بسته بندی مناسب اگر بهترین تولید را داشته باشیم ولی بسته بندی خوبی نداشته باشیم در بازار جایگاه خوبی نخواهیم داشت و موفق نمی شویم.

وی تصریح کرد: همه این مسائل در یک جلسه قابل بررسی نیست و در صادرات و بازرگانی هر چه جزئیات بررسی گردد زودتر به نتیجه می رسیم.

عظیمی گفت: 30 درصداز باغات مرکبات در جه 2 و 3 است که حتما باید بحث اصلاح و احیا اتفاق افتد.

وی تاکید کرد: ما یک ملیون و 500 هزار تن میوه را صادر می کنیم و باید در بحث صادرات از ارقام خوب استفاده شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه در صادرات میوه ها درجه بندی شده، افزود: ما یکی از 8 کشور دنیا هستیم که اگر کا رخانه های کنستاره استان به صورت بهینه مدیریت و شکل بگیرداز متوسط 35 تا 40 تن  کنستانتره هم عبور خواهیم کرد.

وی در پایان گفت :نظارت و سرمایه گذاری باید سمت و سوی بهتری پیدا کند.